چهارشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۰  
۱۸ ذیحجه ۱۴۴۲  
Wednesday 28 Jul 2021  
۱۴۰۰/۲/۲۳    ۱۳:۴۶     بازدید:۳۲۳       کد مطلب:۲۹۹۲۱          ارسال این مطلب به دیگران

دین و دولت » تازه های اندیشه
" وحی در اندیشه سیاسی ایران معاصر" یزدانی مقدم
در ادامه سلسله جلسات گروههای علمی پژوهشکده اندیشه دینی معاصر، دومین جلسه گروه علمی دین و دولت پژوهشکده اندیشه دینی معاصر در سال جدید با موضوع "وحی در اندیشه سیاسی ایران معاصر" و با ارائه حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر احمد رضا‌‌ یزدانی مقدم شامگاه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ بصورت مجازی تشکیل شد.

در ادامه سلسله جلسات گروههای علمی پژوهشکده اندیشه دینی معاصر، دومین جلسه گروه علمی دین و دولت پژوهشکده اندیشه دینی معاصر  در سال جدید با موضوع "وحی در اندیشه سیاسی ایران معاصر"  و با ارائه حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر احمد رضا‌‌ یزدانی مقدم شامگاه 22 اردیبهشت 1400 بصورت مجازی تشکیل شد.

دکتر یزدانی مقدم در این جلسه تخصصی علمی با اشاره به اینکه معمول اسلام‌شناسان و صاحب‌نظران فلسفه اسلامی و فلسفه سیاسی اسلامی به اهمیت و محوریت موضوع وحی در اندیشه اسلامی تصریح کرده‌اند به نقد و بررسی آرای دکتر عبدالکریم سروش و دکتر مجتهد شبستری در این زمینه پرداخت.

از نظر این استاد فلسفه سیاسی با تحلیلی که دکتر سروش از وحی ارائه می دهد التزام به احکام شرعی بی معنا می شود که خود او نیز به این موضوع تصریح می کند و اعلام می کند که: روشنفکری دینی، التزام به احکام ندارد. آقای مجتهد شبستری نیز درباره احکام به نتیجه‌ای مشابه آقای سروش می‌رسد و التزام به احکام را مورد پرسش قرار می‌دهد و مسلمانان را به پذیرش حقوق بشر و مانند آن می‌خواند.

دکتر یزدانی مقدم در ادامه سخنان خود با ذکر این نکته که بارها از دکتر سروش درباره موضوع تحدّی قرآن پرسش شده و پاسخ او این است که تئوری من این موضوع را جواب نمی‌دهد. بنابراین و با توجه به منطق فلسفه علمی که خود دکتر سروش به آن قائل هست همین یک موضوع برای ابطال نظریه او کافی است و معلوم می‌شود که قرآن کلام بشر و کلام مجانین و مصروعان و یافتهها و بافته‌های جاهلی نیست.

عضو پژوهشکده اندیشه دینی معاصر در ادامه جلسه به ذکر کاستی ها و خطاهای معرفتی متعدد آرای دکتر سروش و دکتر مجتهد شبستری پرداخت و دریافت آنان از نظریه فیلسوفان اسلامی را غیر دقیق توصیف کرد.

مولف کتاب "جایگاه وحی در فلسفه سیاسی" پس از بررسی و تحلیل نظرات دکتر سروش و دکتر شبستری گفت: به نظر می رسد آنچه موجب سوق دادن آقایان سروش و مجتهد شبستری به چنین دیدگاههایی درباره وحی الهی شده است همانا ملاحظه ناکارآمدی‌های نظام اسلامی و احکام اسلامی در اداره کشور و رفع مشکلات بود. از این رو به این نتیجه رسیدند که اگر ما داریم احکام را اجرا می‌کنیم و این احکام وضع کشور را به اینجا رسانده است پس معلوم می‌شود که این احکام نادرست است. بدین ترتیب این دست نظرات و پرسش‌ها  از یک موضع سیاسی انتقادی و نه معرفتی آغاز شد و به اقتضای بحث، روش و ماهیت بحث به پرسش از حقانیت قرآن و پیامبر انجامید و با تحلیل‌های سستی که ارائه شد به نتایج نامطلوبتری منتهی شد.

پس از ارائه دکتر یزدانی مقدم و در بخش مربوط به پرسش و پاسخ ،دیگر اعضای گروه علمی دین و دولت اندیشه دینی معاصر که از اساتید و صاحب نظران مطرح حوزه و دانشگاه می‌باشند به نقد و بررسی صحبت های ایشان پرداختند و نکات و سوالات مد نظر خود را مطرح کردند که در پایان با پاسخ های حجت الاسلام یزدانی مقدم این جلسه به پایان رسید.

تفصیل این نشست علمی بزودی منتشر خواهد شد.:
نظرات بازدیدکنندگان

نظر شما درباره این مطلب

     
جدیدترین

حقوق اقلیت ها در اسلام

مسئولیت های اجرایی زنان از منظر فقه

دشواره اصلاح طلبی

امیرالمومنین (ع) و رویا رویی با چالش ورشکستگی در سرمایه اجتماعی (بخش دوم)

امیرالمومنین (ع) و رویا رویی با چالش ورشکستگی در سرمایه اجتماعی (بخش اول)

نهج البلاغه کتاب تراز شیعه

راهبرد صلح از منظر قرآن کریم

تحلیلی از ولایت پیامبر (ص) در قرآن کریم

میثاق های پیامبرانه

علل سقوط حکومت ها در قرآن

پر بازدید

نگاهی به کتاب «خداباوری و دانشمندان غربی معاصر» نوشته دکتر مهدی گلشنی

تاریخمندی در نصوص دینی

سکولاریسم و سکولاریزاسیون

وسواس، از دو نگاه فقهی و روانشناختی

سیزدهمین نشست علمی پژوهشکده اندیشه دینی معاصر

مهجوریت قرآن در جاهایی‌که باید شکوفاتر باشد، بیشتر است

خشونت در دین و سیاست

مطهری وضرورت اصلاحات درحوزه فقاهت وروحانیت

انصاف و ادب گفت و گو در قرآن