پنج شنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۹  
۱۱ ذیقعده ۱۴۴۱  
Thursday 2 Jul 2020  
۱۳۹۹/۲/۳۱    ۱۴:۵۴     بازدید:۷۰       کد مطلب:۲۶۸۷۹          ارسال این مطلب به دیگران

مبانی اندیشه دینی » تازه های اندیشه
تبدیل قرائت قرآن به آئین دینی سبب دورشدن آن از هدف اصلی می شود محمد مرادی
خواندن قرآن کریم فارغ از همه سفارش هایی که شده است نباید موضوعیت پیدا کند چون ممکن است از هدف و اثر اصلی دور شود
عضو هیئت علمی پزوهشکده علوم حدیث گفت: خواندن قرآن کریم فارغ از همه سفارش هایی که شده است نباید موضوعیت پیدا کند چون ممکن است از هدف و اثر اصلی دور شود.

محمد مرادی در نشست علمی مجازی پژوهشکده اندیشه دینی معاصر که در ماه مبارک رمضان برگزار می شود، به موضوع بایدها و نبایدهای قرائت قرآن پرداخت و اظهار داشت: قرائت یا تلاوت قرآن امر رایج بین مسلمانان است که به صورت یک سنت عمومی به شکل جمعی یا فردی برگزار می شود.

او افزود: تاریخ گذشته مسلمانان نشان می دهد، تلاوت فردی قرآن کریم از دوره های نخستین اسلامی تاکنون رواج داشته است.

عضو هیئت علمی پژوهشکده علوم حدیث خاطرنشان کرد: تلاوت قرآن منحصر به کشور ما نیست و شاید در میان کشورهای عربی اسلامی، قرائت قرآن بیشتر از کشور ماست که یک دلیل آن نبودن کتاب دعای رسمی در این کشورهاست.

او عنوان داشت: خواندن قرآن ریشه در روایات دارد؛ اینگونه نیست که قرآن خواندن در همه جا خوب باشد بلکه روایتی هم داریم که از کسانی که زیاد قرآن خواندند نکوهش شده است یا در خبری داریم که پیامبر اکرم(ص) می فرماید: بیشتر قاریان امت من از منافقان هستند.

مرادی با بیان اینکه همیشه خواندن قرآن کریم امر مثبتی نیست به دو دسته روایات در این زمینه اشاره کرد و گفت: یک دسته روایات، قرائت قرآن را یاد خدا می دانند و آن را امری خوب تلقی می کنند و جزو بهترین عبادت ها برمی شمارند. دسته دوم روایاتی هستند که قرآن را به منزله شیء مقدس و مبارکی برای تیمم و تبرک معرفی می کنند که اتفاقا این جنبه از قرآن هم بین مسلمانان بسیار رواج دارد و از همین قرآن به مثابه حرز استفاده می شود.

او ادامه داد: استفاده از قرآن به عنوان حرز بیش از آنکه سنت اسلامی باشد یک سنت مسلمانی است یعنی بتدریج آئین هایی در بین مسلمانان شکل می گیرد که معلوم نیست خاستگاه آن الهی یا پیامبر باشد.

عضو هیئت علمی پژوهشکده علوم حدیث با بیان اینکه هدف قرآن در درجه اول، معرفت افزایی است، گفت: اما وقتی این کتاب تبدیل به یک مراسم آئینی تبدیل می شود، دیگر لزوما آثار معرفتی را ندارد همانند مسابقات قرآنی که در دنیا برگزار می شود یا خواندن قرآن در قبرستان ها و امثالهم که معرفت افزایی را دنبال نمی کند بهرحال شکل گیری مراسم آئینی در هر ملتی بعدها تبدیل به موضوع می شود اما فارغ از اینکه ریشه در کجا داشته است، معلوم نیست اثر اصلی را برجای بگذارد.

او بیان داشت: خواندن قرآن کریم فارغ از همه سفارش هایی که شده است نباید موضوعیت پیدا کند چون ممکن است از هدف و اثر اصلی دور شود.

مرادی افزود: پیامبر اکرم(ص) براساس آیات قرآن کریم، رسالت اصلی خود را قرائت قرآن برای مردم می دانسته است و به صراحت در قرآن آمده است.

او با اشاره به آیاتی در قرآن کریم همچون «رتّل القرآن ترتیلا» گفت: این آیات نشان می دهد که قرآن کتابی است که باید خوانده شود چه توسط پیامبر برای مردم و چه توسط مردم. درحقیقت این خواندن روش و وسیله ای است برای رسیدن به هدف و معرفتی.

استاد پژوهشکده علوم حدیث با اشاره به گستردگی روایات در موضوع خواندن قرآن عنوان کرد: عموما در روایات ما توصیه به قرائت قرآن با قیود عنوان می شود مانند اینکه گفته می شود، خواندن قرآن ثواب دارد. اما آیا منطقی است که صرف ثواب و پاداش گرفتن، کتابی را بخوانیم؟

او با بیان اینکه شاید راهکارهایی اندیشیده شده است تا قرآن همواره در کنار مردم باشد، افزود: در روایات آمده است هرکس یک حرف از قرآن بخواند، برای او پاداش خواهد بود یا در جای دیگری آمده است کسی از پیامبر توصیه خواست. پیامبر فرمود: تو را به تقوا توصیه می کنم و مراقب باش نلغزی. او از پیامبر توضیح بیشتر می خواهد. پیامبر می فرماید: برو قرآن بخوان تا هم در آسمان ها و هم در زمین نور داشته باشی.

مرادی ادامه داد: دسته دیگری از روایات است که عنوان می کنند اگر کسی قرآن بخواند سبب نورانیت خود و زندگی او می شود.


:
نظرات بازدیدکنندگان

نظر شما درباره این مطلب

     
جدیدترین

پیام تسلیت سید محمد خاتمی به حجت الاسلام و المسلمین حسن پویا

عدالت بنیادی‌ترین فضیلت سیاسی است / ناکارآمدی سیاست شرعیه

سیاست شرعیه در تحقق فضیلت های موردنیاز سیاست ناکارآمد است

خواندن قرآن تنها راه انس با آن است/ قرائت قرآن باید همراه با تدبر باشد

روایات در مورد قرائت قرآن چه می‌گویند / نهی از تلاوت بدون تدبر

تبدیل قرائت قرآن به آئین دینی سبب دورشدن آن از هدف اصلی می شود

طریقیت قرائت قرآن در دستورات دینی

تفکر انتقادی بهترین راه دستیابی به رشد عقلی است

مهم ترین اصل برای رهایی جامعه از جهل

چرا، چه چیزی و چه مقدار؛ سه پرسش بنیادین در غذاخوردن

پر بازدید

نگاهی به کتاب «خداباوری و دانشمندان غربی معاصر» نوشته دکتر مهدی گلشنی

سکولاریسم و سکولاریزاسیون

تاریخمندی در نصوص دینی

مهجوریت قرآن در جاهایی‌که باید شکوفاتر باشد، بیشتر است

مطهری وضرورت اصلاحات درحوزه فقاهت وروحانیت

انصاف و ادب گفت و گو در قرآن

تکفیرگرایی و داعش از نگاه سلفیان معاصر

فقه سياسي شيعه و نقش دوگانه مصلحت

پلانتینگا و عقلانیت اعتقاد دینی