پنج شنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۹  
۱۱ ذیقعده ۱۴۴۱  
Thursday 2 Jul 2020  
۱۳۹۹/۲/۳۱    ۱۴:۴۱     بازدید:۷۹       کد مطلب:۲۶۸۷۷          ارسال این مطلب به دیگران

مبانی اندیشه دینی » تازه های اندیشه
تفکر انتقادی بهترین راه دستیابی به رشد عقلی است سید حسن اسلامی اردکانی
باید تلاش کنیم بهترین یافته های علمی، دینی و معرفتی را به دست آوریم که بهترین راه آن هم داشتن تفکر انتقادی است
استاد دانشگاه ادیان و مذاهب داشتن تفکر انتقادی را بهترین راه تقویت و رشد ساحت عقلانی دانست و گفت: باید تلاش کنیم بهترین یافته های علمی، دینی و معرفتی را به دست آوریم که بهترین راه آن هم داشتن تفکر انتقادی است.

حجت الاسلام سید حسن اسلامی در نشست علمی مجازی پژوهشکده اندیشه دینی معاصر که در ماه مبارک رمضان برگزار می شود، اظهار داشت: عارفان مسلمان، خوراک را منحصر به تن نمی دانند و دست کم به سه خوراک تن، دل و عقل قائل هستند چراکه وجود ما سه لایه و ساحت دارد که هرساحتی هم خوراک خاص خود را دارد.

او با بیان اینکه بنیاد توجه به خود و طعام خویش، رسیدن به مصرف آگاهانه است، عنوان کرد: اگر فیلی نگاه می کنیم یا کتابی می خوانیم، باید با آگاهی از محتوا و پیام آن، انتخاب کرده و بخوانیم یا ببینیم.

استاد دانشگاه ادیان و مذاهب در ادامه سخنان خود به خوراک تن اشاره کرد و افزود: خوراک تن باعث تامین بخش زیستی و فیزیکی بدن انسان می شود که همان خوردنی و نوشیدنی است.

او با بیان اینکه خوراک، نیازهای بنیادین بدن را تامین می کند، گفت: بخش قابل توجهی از غذاخوردن ما بیش از آنکه توجه به نیاز بنیادین بدن باشد، براساس عادت است بنابراین اولین پرسش که از خود می پرسیم اینکه چرا غذا می خوریم؟ این پرسش قطب نمای خوبی برای اصلاح و جهت دهی به رفتار تغذیه ای ما خواهد بود.

اسلامی با اشاره به آیه «فلینظر الانسان بطعامه» گفت: دعوت قرآن به نگاه کردن به غذای خویش، یک دعوت بنیادین است، به میزان توجه ما به چرایی غذاخوردن، تغذیه ما به گونه دیگری می شود و رنگ و بوی دیگری می گیرد.

او دومین پرسش در مورد غذا خوردن را «چه باید بخوریم؟» عنوان کرد و گفت: دعوت قران کریم به نخوردن و پرهیز نیست بلکه به خوب خوردن و درست خوردن است، طیبات رزق را باید بخوریم. میوه جزو طیبات است، گیاهان طبیعی جزو طیبات است اما عمده فرآورده های صنعتی، خوراک واقعی و طیّب نیستند بنابراین باید بهترین غذا را بخوریم.

استاد دانشگاه ادیان و مذاهب با تصریح به این نکته که به میزان دستکاری در غذا به بدن خود آسیب می رسانیم، بیان کرد: سئوال مهم دیگری که باید به آن توجه کرد اینکه چه میزان غذا بخوریم؟ اگر برای تامین نیاز بدن نه براساس عادت غذا می خوریم، باید به اندازه نیاز و به اعتدال غذا بخوریم.

او با بیان اینکه ریشه درمان بسیاری از مشکلات در کم خوری است، گفت: کبد چرب حاصل بدخوردن و بیش از اندازه خوردن است درحالیکه پرهیزکردن و نخوردن کلید بسیاری از مشکلات جسمی است.

اسلامی به هزینه هایی که برای به دست آوردن غذا و خوردن طعام صرف می شود، اشاره کرد و گفت: هرچیزی در این عالم، هزینه دارد به عنوان مثال، وقتی جامعه به سمت غذاهای فست فود و آماده حرکت می کند، یکی از تبعات آن، تخریب جنگل هاست و دیگری افزایش سیل و از بین رفتن فرهنگ متنوع غذاها و نیز ضعف و فرتوتی بدن و املاح کمبود مواد معدنی بدن است.

او تاکید کرد: نوشابه های تک نفره و ظروف یکبار مصرف، سبب تولید زباله شده و همین، بار زیادی بر طبیعت تحمیل می کند که خود منجر به واکنش طبیعت می شود و آسیب آن به انسان باز می گردد.

استاد دانشگاه ادیان و مذاهب با بیان اینکه جامعه ما با کمبود تغذیه مواجه نیست، گفت: یکی از توصیه های سنت اسلامی، دعوت به کم خوردن است درحالیکه جامعه امروز ما دچار پرخوری و سوء تغذیه است.

او با بیان اینکه کم خوردن به شادابی ما کمک می کند، افزود: در تمام سنت های عرفانی دنیا شاهد پرهیزهای غذایی خاص هستیم که در درامدت به شادابی بدن کمک می کند بنابراین ساده زیستی و کمی برخود سخت گرفتن نه تنها باعث آسیب به خود نمی شود بلکه انسان را نیرومندتر می کند.

اسلامی افزایش وزن را نوعی نقیصه دانست و گفت: در مصرف غذا باید همواره از خود بپرسیم چه بخوریم؟ چگونه بخوریم؟ و چه اثری بر طبیعت می گذارد؟

او به لایه دوم وجود انسان یعنی دل اشاره کرد و گفت: در این ساحت باید بسنجیم آنچه که بر زبان می آوریم، چه اثری برجای می گذارد؟ آیا رفتار من نوعدوستانه است؟ دلسوزی، احسان، انفاق و نوعدستی نشانه غذای خوبی است که ما به دل و روح خود می دهیم.

استاد دانشگاه ادیان و مذاهب به ساحت سوم وجود انسان یعنی عقل اشاره کرد و افزود: یکی از راه های تقویت جنبه عقلانی ما و رساندن غذای خوب به عقلمان این است که مراقب باشیم چه چیزی می خوانیم، چه چیزی می بینیم و چه چیزی می شنویم لذا باید بهداشت عقلانی از طریق تفکر انتقادی داشته باشیم به این معناکه ساده لوح نباشیم، زودباور نباشیم، هرسخنی را از هرکسی نپذیریم، به هرمنبعی استناد نکنیم، هرآنچه در فضای مجازی دیدیم، باور نکنیم.

او در پایان یادآور شد: گام اول در جهت رشد عقلی، این است که مانع اطلاعات نادرست به ذهن شویم و در گام دوم بکوشیم بهترین یافته های علمی، دینی و معرفتی را به دست آوریم که بهترین راه آن هم داشتن تفکر انتقادی است.


:
نظرات بازدیدکنندگان

نظر شما درباره این مطلب

     
جدیدترین

پیام تسلیت سید محمد خاتمی به حجت الاسلام و المسلمین حسن پویا

عدالت بنیادی‌ترین فضیلت سیاسی است / ناکارآمدی سیاست شرعیه

سیاست شرعیه در تحقق فضیلت های موردنیاز سیاست ناکارآمد است

خواندن قرآن تنها راه انس با آن است/ قرائت قرآن باید همراه با تدبر باشد

روایات در مورد قرائت قرآن چه می‌گویند / نهی از تلاوت بدون تدبر

تبدیل قرائت قرآن به آئین دینی سبب دورشدن آن از هدف اصلی می شود

طریقیت قرائت قرآن در دستورات دینی

تفکر انتقادی بهترین راه دستیابی به رشد عقلی است

مهم ترین اصل برای رهایی جامعه از جهل

چرا، چه چیزی و چه مقدار؛ سه پرسش بنیادین در غذاخوردن

پر بازدید

نگاهی به کتاب «خداباوری و دانشمندان غربی معاصر» نوشته دکتر مهدی گلشنی

سکولاریسم و سکولاریزاسیون

تاریخمندی در نصوص دینی

مهجوریت قرآن در جاهایی‌که باید شکوفاتر باشد، بیشتر است

مطهری وضرورت اصلاحات درحوزه فقاهت وروحانیت

انصاف و ادب گفت و گو در قرآن

تکفیرگرایی و داعش از نگاه سلفیان معاصر

فقه سياسي شيعه و نقش دوگانه مصلحت

پلانتینگا و عقلانیت اعتقاد دینی