پنج شنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۹  
۱۱ ذیقعده ۱۴۴۱  
Thursday 2 Jul 2020  
۱۳۹۹/۲/۲۹    ۲۳:۶     بازدید:۷۴       کد مطلب:۲۶۸۷۴          ارسال این مطلب به دیگران

مبانی اندیشه دینی » دین و دولت
علل برآورده شدن و نشدن دعا های ما درچیست؟ بهرام دلیر نقده‌ای
خداوند حکیم است و وقتی که درب دعا را به روی بنده اش گشوده است پس درب استجاب هم به روی بنده اش باز است
استاد عرفان و عضو هیات علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با بیان اینکه اینکه بعضا انسان‌ها خدا را در حد دعاهایی که می‌کنند، توانا نمی‌دانند، اظهار کرد: باور ما آسیب دیده است گویا کارهای بزرگ از خدا برنمی آید درحالی که اگر خداوند عالم را هم به آدم دهد چیزی از ساحت کبریایی او کم نمی شود.

او بیان کرد: خداوند حکیم است و وقتی که درب دعا را به روی بنده اش گشوده است پس درب استجاب هم به روی بنده اش باز است.

حجت الاسلام والمسلمین بهرام دلیرنقده در گفت و گو با خبرنگار شفقنا در خصوص دعا و نحوه استجابت دعا، گفت: در قرآن کریم آمده است« وَ إِذا سَأَلَکَ عِبادی عَنِّی فَإِنِّی قَریبٌ أُجیبُ دَعْوَهَ الدَّاعِ إِذا دَعانِ فَلْیَسْتَجیبُوا لی‏ وَ لْیُؤْمِنُوا بی‏ لَعَلَّهُمْ یَرْشُدُونَ » خداوند در این آیه شریفه می‌فرماید وقتی که خدای سبحان درب دعا را به روی بنده اش باز کرده است، در اجابت را نمی بندد. خداوند حکیم است و وقتی که درب دعا را به روی بنده اش گشوده است پس درب استجاب هم به روی بنده اش باز است. «وَ قالَ رَبُّکُمُ ادْعُونِی أَسْتَجِبْ لَکُمْ»« خدا می‌فرماید «دعا کنید من به اجابت می رسانم» پس مگر می‌شود بنده دعا کند اما به اجابت نرسد!
 
وقتی خدا درب دعا را به روی بنده اش گشوده است پس درب استجاب هم به روی او باز است

او با بیان اینکه اجابت گونه‌های مختلفی دارد، اظهار کرد: گاهی خیال می‌کنیم دعا کردیم اما جوابی نگرفتیم درحالی که اینگونه نیست؛ در عالم واپسین خیلی‌ها پشیمان هستند که کاش دعایی از ما در عالم خاکی مستجاب نمی‌شد و پروردگار، همه پاداش ها را در عالم واپسین به ما می‌دادند؛ پس دعا و نیایش یک عبادت است و قطعا بدون پاداش نیست. پیامبر(ص) علی بن ابی طالب(ع) را خیلی دوست داشت و وصیتی که پیامبر(ص) به امام علی(ع) هنگام عزیمت به یمن داشت 2 مورد بود؛ اول به دعا و دوم به شکر. دعا به همراهی‌اش اجابت است و شکر به همراهی اش توسعه و زیادی است و لذا هر کسی شکر کند « لَئِن شَکَرتُم لَأَزیدَنَّکُم» اگر شکر کنید نعمت را بر شما خواهیم افزود.
دعا و نیایش قطعا بدون پاداش نیست
 
شرایط اجابت دعا از نظر قرآن و روایات

عضو هیات علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در رابطه با شرایط اجابت دعا و موانع اجابت آن از نظر کتاب و روایات، گفت:

– اولین شرط اجابت دعا معرفت و شناخت است و هیچ کسی با جهالت به جایی نمی‌رسد و باید خدایش را بشناسد و توانمندی و مهربانی حضرت حق را بداند. اما علی(ع) به کمیل می‌فرماید که هیچ گامی را برندار مگر اینکه در آن گام شناختی داشته باشی؛ پس بدون شناخت، دعا راه به جایی نمی برد.

– دومین شرط اجابت دعا، اخلاص است . با ریا، شرک و شهوتِ شهرت، دعایی مستجاب نمی شود.

– سومین عامل اجابت دعا عمل است؛ عمل به اسلام، احکام دین و انسانیت. صرف حرف زدن از انسانیت، شریعت، اخلاق و عرفان، درست نیست و صاحب حرف، به جایی نمی رسد. قرآن می فرماید «فمن یعمل مثقال ذرّه خیرا یره » به صرف سخن گفتن، بهایی نمی دهند.

– چهارمین عامل، پاکی کسب است. لقمه پاک مستلزم استحابت دعا است؛ پاکی کسب و کار مستلزم استحابت دعا است و هیچ اختلاص گری دعایش مستجاب نمی شود.

– پنجمین عامل حضور قلب است؛ گویا در محضر حضرت حق نشسته ایم و حضور قلب داریم. قلب را از غیر حق خالی کردن مهم است. “دیو چون بیرون رود فرشته دراید” و هر چه دیو است باید بیرون راند و در خانه خدا غیر خدا را جای ندهیم.

– ششمین عامل انقطاع است. انقطاع از غیر خدا و اتصال به خود خدا.
 
موانع استجابت دعا از نظر قرآن

دلیر نقده در ادامه گفت وگوی خود با شفقنا موانع اجابت دعا را مطرح کرد و گفت: اولین مانع استجابت دعا، معصیت است. چشم و گوش و دهان معصیت می‌کند و حتی با  لقمه حرام دعا کردن مستجاب نمی شود.

– دومین عامل ظلم کردن است؛ در این خصوص هم حتما لازم نیست که شخص ظلم کننده شاه و یا صاحب قدرت باشد بلکه ظلم مرد به زن، پدر به فرزند و همسایه به همسایه مانع از اجابت دعا است و در کل، روابط انسانی که باید مبتنی بر عدالت باشد، اگر مبتنی بر ظلم شود دعا مستحاب نمی شود. حتی اگر خود شخص ظلم نکند بلکه ظالم را کمک کند باز هم مانع از استجابت دعا است.

– سومین عامل آق والدین شدن است که مانع از استجابت دعا است.

– چهارمین عامل قطع صله رحم است. به اقوام و خواهر، برادر, عمه، دایی و پدر و مادر و … همه از مصادیق صله رحم است که قطع آن مانع از استجابت دعا می‌شود.

– پنجمین عامل فحشا و منکرات است.

– ششم عامل شرب خمر است و اگر به سراغ مواردی برویم که خدا آنها را حرام دانسته، مانع از اجابت دعا می‌شود.

– هفتمین عامل ترک امر به معروف و نهی از منکر است. جامعه‌ای که امر به معروف و نهی از منکر در روابط اقتصادی، سیاسی و اجتماعی ترک شده باشد، دعایی هم به استجابت نمی رسد.

– هشتمین عامل تنبلی در نماز است؛ نماز را کوچک شمردن مانع از اجابت دعا است.

– نهمین عامل سخن چینی است و رذایل اخلاقی مانع از استجابت دعا می شود.

– دهمین عامل وفای به عهد الهی است؛ خداوند عهد بندگی از ما گرفته است و ما بنده خداییم و بندگی حضرت حق را نباید بشکنیم. کرونا همه را متنبه کرده و همه را از خواب غفلت بیدار کرده است که آیا واقعا بنده خداییم و بندگی خدا را می کنیم! آیا خدا را دانا و توانا می دانیم!. دانایی و توانایی در زمان کرونا ثابت شد که از آن پروردگار عالم است. با وجود پیشرفت علم، ویروسی که کل وزنش به 5 گرم نمی رسد کل جهان را در نوردیده و همه را به چالش کشانده. سیاستمداران و صاحبان ثروت و قدرت همه عاجر هستند و آنکه قادر و توانا می‌باشد پروردگار عالم است.

– یازدهمین مانع این است که به غیر خدا چنگ بزنیم؛ حتی اگر 99 و 99 دهم درصد برای خدا باشد اما فقط 1 درصد برای غیر خدا باشد آن دعا به اجابت نمی رسد.
 
اجابت دعا چون در محضر پاک هستیم پاکی می طلبد

این استاد عرفان تصریح کرد: اجابت دعا چون در محضر پاک هستیم، پاکی می طلبد. پروردگار عالم پاک، زیبا و رحمان و رحیم است و در محضر او باید با پاکی رفت و به اسماء حسنای الهی چنگ زد و دعا را اگر با اسماء حسنای الهی قرین کنیم قطعا به اجات می رسد. لذا خدا می فرماید وقتی بنده ام دست به دعا برمی دارد من حیا می کنم بنده ام را دست خالی از درگاهم برانم.
 
بعضا انسان‌ها خدا را در حد دعاهایی که می‌کنند، توانا نمی‌دانند
 
بعضا دچار شرک ذهنی می‌شویم و خدا را برای دعاهای بزرگ خود قادر و توانا نمی‌دانیم

دلیر نقده با بیان اینکه بعضا انسان‌ها خدا را در حد دعاهایی که می‌کنند، توانا نمی‌دانند، بیان کرد: اگر به درگاه حق با تمام شرایطی که پروردگار گفته است برویم، دست خالی برگشتن محال است.یک مشکل اساسی مشکل ذهنی ما است. مثلا من مسکن ندارم و اگر از خدا مسکن بزرگی بطلبم گویا برایم عجیب و زیاد است. در اینجا خواه ناخواه دچار شرک ذهنی می‌شویم گویا که خدا را فقط قادر می دانیم که یک وعده غذا به ما بدهد اما او را قادر نمی دانیم که یک ماشین به ما دهد. در واقع باور ما آسیب دیده است گویا کارهای بزرگ از خدا برنمی آید درحالی که اگر خداوند، عالم را هم به آدم دهد چیزی از ساحت کبریایی او کم نمی شود.
 
خدامی داند که چه به مصلحت ما است و چه به مصلحت ما نیست

او بیان کرد: گاهی اوقات وقتی دعا می کنیم بدون اینکه خبر داشته باشیم مشکل اعتقادی و ذهنی داریم؛ مثلا دعا می کنیم که ببنیم آیا خدا خواسته مان را به ما می دهد یا نه! گویا از خدا امتحان می‌گیریم و یا با شک و تردید دعا می‌کنیم! در حالی که با شک و تردید نمی شود دعا کرد. گاهی اوقات مریضی اصرار بر خواسته‌ای دارد که برای او ضرر دارد و اگر پزشک خواسته و دعای او را اجابت کند در واقع به مریض خیانت کرده است. خواسته و دعای ما هم چنین است، در واقع طبیب الاطباء، پروردگار عالم است و خدامی داند که چه به مصلحت ما است و چه به مصلحت ما نیست.

دلیر نقده در پایان خاطرنشان کرد: گاهی شخصی ایمان، نماز، نیایش و در کل با قرآن کریم انس دارد و پولی از خدا خواسته و فرضا هم خدا به او داده اما شیاد است و به صغیر و کبیر رحم نمی کند؛ پس آیا از اول به صلاحش بود که به این ثروت برسد! و یا وقتی شخصی تا زمانی که به قدرت نرسیده مهربان است و با همه ارتباط دارد، اما وقتی به قدرت می‌رسد، به پدر خودش هم رحم نمی کند و دریایی از تکبر و غرور می شود. اما این موضوع در خصوص همگان چنین نیست. افرادی که خود ساخته هستند ثروتی هم به دست بیاورند در مسیر حق هزینه می کنند، افراد خود ساخته اگر به قدرت هم برسند آن را در احیای حق و انسانیت و احیای عدالت و در رابطه با کشتن ظلم به کار می برند.


:
نظرات بازدیدکنندگان

نظر شما درباره این مطلب

     
جدیدترین

پیام تسلیت سید محمد خاتمی به حجت الاسلام و المسلمین حسن پویا

عدالت بنیادی‌ترین فضیلت سیاسی است / ناکارآمدی سیاست شرعیه

سیاست شرعیه در تحقق فضیلت های موردنیاز سیاست ناکارآمد است

خواندن قرآن تنها راه انس با آن است/ قرائت قرآن باید همراه با تدبر باشد

روایات در مورد قرائت قرآن چه می‌گویند / نهی از تلاوت بدون تدبر

تبدیل قرائت قرآن به آئین دینی سبب دورشدن آن از هدف اصلی می شود

طریقیت قرائت قرآن در دستورات دینی

تفکر انتقادی بهترین راه دستیابی به رشد عقلی است

مهم ترین اصل برای رهایی جامعه از جهل

چرا، چه چیزی و چه مقدار؛ سه پرسش بنیادین در غذاخوردن

پر بازدید

نگاهی به کتاب «خداباوری و دانشمندان غربی معاصر» نوشته دکتر مهدی گلشنی

سکولاریسم و سکولاریزاسیون

تاریخمندی در نصوص دینی

مهجوریت قرآن در جاهایی‌که باید شکوفاتر باشد، بیشتر است

مطهری وضرورت اصلاحات درحوزه فقاهت وروحانیت

انصاف و ادب گفت و گو در قرآن

تکفیرگرایی و داعش از نگاه سلفیان معاصر

فقه سياسي شيعه و نقش دوگانه مصلحت

پلانتینگا و عقلانیت اعتقاد دینی