دوشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۹  
۱۲ شعبان ۱۴۴۱  
Monday 6 Apr 2020  
۱۳۹۸/۱۱/۲۶    ۱۸:۳۴     بازدید:۴۶       کد مطلب:۲۶۷۹۰          ارسال این مطلب به دیگران

دین و دولت » تازه های اندیشه
انسان معمولی بهترین سیاست‌گذار است نه انسان خیلی مهذب داوود فیرحی
اصلاحات یک ضرورت است به این معنا که یا باید راهی یافت و یا باید راهی ساخت و غیر از این حالت دیگری ندارد، اما یکی از مراحل مهم آن تبیین وضعیت و ارائه توضیح روشن از شرایط جامعه است.

 
حجت‌الاسلام دکتر داوود فیرحی در کنگره انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها که صبح پنج‌شنبه در دانشکده علوم دانشگاه تهران برگزار شد، اظهار کرد: اصلاحات یک ضرورت است به این معنا که یا باید راهی یافت و یا باید راهی ساخت و غیر از این حالت دیگری ندارد، اما یکی از مراحل مهم آن تبیین وضعیت و ارائه توضیح روشن از شرایط جامعه است.

وی با بیان این‌که معمولا در مورد ضرورت اصلاح اجماع وجود دارد، گفت: اما در مورد فرآیند اصلاح اختلاف‌نظر است؛ دولت‌هایی که سنتی هستند اصلاح را مترتب بر اصلاح کارگزاران می‌دانند و برهمین اساس سخت‌گیری‌هایی را در احراز صلاحیت‌ها اعمال می‌کنند. به این معنی که به جای افراد فاسد، افراد سالم و به جای افراد سالم افراد سالم‌تر، به جای افراد سالم‌تر افراد مومن و به جای افراد مومن افراد مومن‌تر در بین کارگزاران وجود داشته باشند.

این استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران ادامه داد: در چنین نظام‌هایی نهادها را چندان دارای اهمیت نمی‌دانند، بلکه کارگزاران را مهم می‌دانند و میل به خالص‌سازی کارگزاران وجود دارد که البته معمولا نتایج عکس دارد. جریانات اصولگرا معمولا روی این قسمت تاکید دارند و تمرکزی بر نهادها ندارند. معتقدند نهادها را نباید دست زد و باید افراد را اصلاح کرد.

وی یادآور شد: معمولا در نظریه‌های سیاسی گفته می‌شود انسان معمولی بهترین سیاست‌گذار است نه انسان خیلی مهذب، زیرا انسان خیلی مهذب از قیمت گوشت و نان و دغدغه‌های عمومی جامعه خبر ندارد.

فیرحی با بیان این‌که نظام سیاسی ایران از جمله نظام‌های دستی است و نه خودگردان، گفت: این نوع سیستم بحران‌های خودش را نمی‌تواند هشدار بدهد چه برسد به این‌که بتواند خود را اصلاح کند و اگر رهبران سیاسی و مذهبی متوجه خطاهای حوزه انتخابات نشوند، سیستم سیاسی و جامعه دچار خطاهای سنگینی خواهد شد. ما چاره‌ای نداریم جز این‌که نظام سیاسی ما اتومات شود.  در نظام‌های دستی قانون معمولا تابعی از نظر رهبران است و بیشتر تشریفاتی است و راه به جایی نمی‌برد. البته قانون هست و به مواد قانونی هم استناد می‌شود ولی مواد قانونی به سمتی حرکت می‌کند که قانون را صوری می‌کند در حالی که در نظام‌های خودگردان قانون خصلت نهادی دارد.

این استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران با بیان این‌که قانون احزاب چه در سال 60 و چه در سال 95 گره ارگانیک به انتخابات نخورده، تاکید کرد: قانون شورای نگهبان را ملزم نمی‌کند که احزاب را در تعیین کاندیدا دخالت دهد چرا که در قانون اساسی الزامی در اصل 26 وجود ندارد که احزاب باید حضور موثر در انتخابات داشته باشند. بنابراین شورای نگهبان می‌تواند تفسیر کند که انتخابات احتیاجی به احزاب ندارد و احزاب به جای این‌که به موتور انتخابات تبدیل شوند به کسانی تبدیل می‌شوند  که  فقط باید ماشین انتخابات را هُل بدهند.

وی اضافه کرد: در برخی جوامع اولویت استقلال و امنیت نسبت به آزادی مهم‌ترین اشکال کار است. عموما در این جوامع به دلیل شرایط موجود استقلال به صورت کامل تامین نمی‌شود و امنیت کامل هم تامین نمی‌شود لذا هیچ‌ وقت نوبت به آزادی نمی‌رسد و جریاناتی که به اصلاح تاکید دارند به عنوان ستون پنجم یا اخلالگران سیستم معرفی می‌شوند.

فیرحی در ادامه با بیان این‌که استبداد ربطی به شخصیت حاکمان ندارد، ادامه داد: استبداد یک پدیده است مانند یک بیماری است و مرد و زن، پیر و جوان و مومن و ماتریالیست تفاوتی ندارند زیرا میل به استبداد از صفات عارضی آدم‌ها و جوامع نیست بلکه از مختصات ذاتی ذاتی  افراد و جوامع است و نیاز به پایش و کنترل دائم دارد.

وی با بیان این‌که فساد در ذات هر سیستم سیاسی وجود دارد، اظهار کرد: هرچقدر این فساد از راس سیستم ها و ارزش‌های بنیادین جوامع دور شود و جاهای دیگری فعال شود به نفع جامعه است. احزاب می‌تواند فساد را از ارزشهای بنیادی و نهادهای مهم به سیستم‌های رقابتی، حزبی و کارگزاری منتقل کنند.

فیرحی اضافه کرد: هیچ‌گاه یک سیستم سیاسی عاری از فساد نخواهد شد، بلکه می‌توان فساد را کنترل کرد و آن را از راس سیستم و ارزشهای بنیادی به بخش‌های میانی انتقال داد و مهار نمود.

این استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران با بیان این‌که عدالت هیچ ارتباطی به فساد ندارد، گفت: اگر شش فقیه شورای نگهبان عادل باشند و همه مجلس شورای اسلامی و کابینه هم عادل باشند باز هم فساد تولید خواهد شد چون این نوع از فساد ربطی به عدالت کارگزاران  ندارد. راه‌حل آن تنها اصلاحات نهادی است و یکی از اصلاحات مهم این است که شورای نگهبان، احزاب را در حوزه انتخابات و لاجرم تقنین و اجرا مورد توجه قرار دهد.


:
نظرات بازدیدکنندگان

نظر شما درباره این مطلب

     
جدیدترین

درمان طبیعی و غیرطبیعی مصداق شفای الهی است / حکم رجوع مسلمان به طبیب کافر

راهکارهای هدایتی صحیفه سجادیه برای جهانِ امروز

دغدغه دین و اخلاق در خوانده‌های سال 1390

نقد استاد علیدوست نسبت به ادعاهای دکتر سروش؛ راه شما یک صفر بزرگ و یک رعد و برق بی باران است

چرا جان باختگان کادر پزشکی در مواجهه با کرونا، تقدس«شهید» دارند؟

برخی متدینین تلقی اشتباهی از شفا دارند / شفا جایگزین دارو نیست

قبض و بسط کرونایی فقه؛ آثار فقهی کرونا

بررسی ابعاد اقتصادی فقهی جریمه دیرکرد در نظام بانکی

شر و رابطه آن با انکار خدا در نگاه فلاسفه غربی

پر بازدید

نگاهی به کتاب «خداباوری و دانشمندان غربی معاصر» نوشته دکتر مهدی گلشنی

سکولاریسم و سکولاریزاسیون

مهجوریت قرآن در جاهایی‌که باید شکوفاتر باشد، بیشتر است

تاریخمندی در نصوص دینی

مطهری وضرورت اصلاحات درحوزه فقاهت وروحانیت

انصاف و ادب گفت و گو در قرآن

تکفیرگرایی و داعش از نگاه سلفیان معاصر

پلانتینگا و عقلانیت اعتقاد دینی

فقه سياسي شيعه و نقش دوگانه مصلحت