سه شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۹  
۱۳ شعبان ۱۴۴۱  
Tuesday 7 Apr 2020  
۱۳۹۸/۱۰/۲۴    ۱۲:۲۵     بازدید:۱۲۸       کد مطلب:۲۶۷۶۳          ارسال این مطلب به دیگران

دین و دولت » یادداشت
حکومت نبوی و "داغ های ملی" هادی سروش
وقتی مسلمین به یک فتح چشم گیری دست پیدا کردند ، یکی از سرداران سپاه اسلام به منطقه ای که اعلام قبول اسلام نکرده بودند ، اعزام شد و طبق تشخیص خود ، در آنجا زد و کشت و تخریب ها کرد ...
وقتی مسلمین به یک فتح چشم گیری دست پیدا کردند ، یکی از سرداران سپاه اسلام به منطقه ای که اعلام قبول اسلام نکرده بودند ، اعزام شد و طبق تشخیص خود ، در آنجا زد و کشت و تخریب ها کرد ...
خبر به پیامبر (ص) رسید ..


اولین کاری که آن پیامبر خدا (ص) کرد ؛ با صداقت تمام آنچه انجام شده بود و داغی که خانواده ها دیده بودند ، و مهمتر ؛ لطمه ای که به "آبرو اسلام" رسیده بود را ، بدون فوت وقت و بدون ذره ای "پنهان کاری" اعلام نمود .
و ثانیا ؛ "سردار خطاء کار" را از هر گونه سِمتی حذف کامل نمود .

و ثالثا ؛ در جمع حاضران اشک ریخت و به خدای متعال از خون هایی که ریخته شده ، طلب مغفرت نمود و از رفتار آن سردار نظامی اش اظهار بی اطلاعی و تبری نمود . و رابعا ؛ حضرت امیرالمومنین (ع) را  برای پوزش و دلجویی و پرداخت خسارات وارده ، عازم آن منطقه نمود .

آیا این بلیات بسیار سوزناک که پشت سر هم جان این ملت مظلوم و شریف را می‌سوازند، ابتلائات (آزمایشات) الهی است ؟  یعنی ؛ [خدای نخواسته] رفتاری چون ؛ ندانم کاری ، فریب ،  بازی قدرت ، غرور ، دروغ و عدم صداقت ، اهانت به مخالف خود و تضییع حقوق ، اختلاس ، نجومی و... در پیدایش آن نقشی ندارد؟ یا نه ،  از ماست که بر ماست ؟

خدا فرمود "ان الله لا یغیر ما بقوم حتی یغیروا بانفسهم ؛  خدا وضع و حال هیچ قومی را عوض نخواهد کرد مگر آنکه انسانها به خودشان وضع و حال خودشان را تغییر دهند." (رعد/11)اگر [ خدای نخواسته] ذره ای احتمال وجود گزینه دوم می‌رود که منشاء بسیاری از "داغ های ملی" است ! ؛  راه درست ، همان راهی است که پیامبر (ص) انجام داد و تنها چراغ راه حکومت است .

نکته مهم بعد از دارا بودن و اجرایی کردن "روش های عقلانی" در اداره حکومت ، حرکت بر وِزان "صداقت" مهمترین وظیفه حکومت است . این جمله امیرالمومنین (ع) در هر حکومتی پیاده شود ، عطر خوشش مرزهای جغرافیایی را درنوردیده و نگاه ها را متوجه خود میکند که در خطبه 16 فرمود : "در گرو این سخنم  هستم  و خود را کاملا به آن متعهد میدانم ... به خدا قسم ؛ ... به اندازه سر سوزنی چیزی را از شما پنهان نکنم و هیچ  دروغی به شما نگویم ،  ذِمَّتِی بِمَا اءَقُولُ رَهِینَةٌ، وَ انَا بِهِ زَعِیمٌ ... وَ اللَّهِ مَا کَتَمْتُ وَشْمَةً، وَ لاَ کَذَبْتُ کِذْبَةً"


:
نظرات بازدیدکنندگان

نظر شما درباره این مطلب

     
جدیدترین

ما سپاسگزار طبیعت نیستیم،سپاسگزار خداوند نیستیم که این طبیعت را در اختیار ما گذاشته و ما را بر آن مسیطر کرده است

اصول شریعت و اصول شریعت شناسی

درمان طبیعی و غیرطبیعی مصداق شفای الهی است / حکم رجوع مسلمان به طبیب کافر

راهکارهای هدایتی صحیفه سجادیه برای جهانِ امروز

دغدغه دین و اخلاق در خوانده‌های سال 1390

نقد استاد علیدوست نسبت به ادعاهای دکتر سروش؛ راه شما یک صفر بزرگ و یک رعد و برق بی باران است

چرا جان باختگان کادر پزشکی در مواجهه با کرونا، تقدس«شهید» دارند؟

برخی متدینین تلقی اشتباهی از شفا دارند / شفا جایگزین دارو نیست

قبض و بسط کرونایی فقه؛ آثار فقهی کرونا

پر بازدید

نگاهی به کتاب «خداباوری و دانشمندان غربی معاصر» نوشته دکتر مهدی گلشنی

سکولاریسم و سکولاریزاسیون

مهجوریت قرآن در جاهایی‌که باید شکوفاتر باشد، بیشتر است

تاریخمندی در نصوص دینی

مطهری وضرورت اصلاحات درحوزه فقاهت وروحانیت

انصاف و ادب گفت و گو در قرآن

تکفیرگرایی و داعش از نگاه سلفیان معاصر

پلانتینگا و عقلانیت اعتقاد دینی

فقه سياسي شيعه و نقش دوگانه مصلحت