دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸  
۲۴ جمادی الاول ۱۴۴۱  
Monday 20 Jan 2020  
۱۳۹۸/۱۰/۲۱    ۱۸:۴۴     بازدید:۳۲۰       کد مطلب:۲۶۷۶۲          ارسال این مطلب به دیگران

دین و دولت » تازه های اندیشه
نشست علمی "نگاه نهادی به دین و پیامدهای سیاسی آن" اندیشه دینی معاصر
هجدهمین نشست علمی پژوهشکده اندیشه دینی معاصر(آدم) با موضوع"نگاه نهادی به دین و پیامدهای سیاسی آن" با ارائه دکتر محمد مهدی مجاهدی در ۱۲ دی ۹۸ در پژوهشکده اندیشه دینی معاصر(آدم) برگزار‌گردید.

هجدهمین نشست علمی پژوهشکده اندیشه دینی معاصر(آدم) با موضوع"نگاه نهادی به دین و پیامدهای سیاسی آن" با ارائه دکتر محمد مهدی مجاهدی در 12 دی 98 در پژوهشکده اندیشه دینی معاصر(آدم) برگزار‌ گردید.

محتوای تفصیلی این نشست علمی، بزودی تحت عنوان مقاله مستقلی از سوی پژوهشکده اندیشه دینی معاصر انتشار خواهد یافت.در ادامه گزارشی از این نشست را ملاحظه می کنید.


دکتر محمد‌مهدی‌ مجاهدی در این نشست علمی ابتدا به توضیح پدیده "نهاد" پرداخت و ضمن برشمردن عوامل و زمینه‌های شکل‌گیری یک نهاد، به دو وجه فرمال و غیر‌فرمال نهادها اشاره نمود که هر یک نیز به نوبه خود از ارکان و اجزای دیگری تشکیل شده است.

استاد مدعو دانشگاه لیدن هلند در ادامه‌ی بحث خویش، ضمن انتقاد از بدفهمی صورت گرفته از فرهنگ در جامعه ایران و تقلیل آن به فرد و روانشناسی فردی، نهادها را پدیده‌هایی عنوان کرد که عینی بوده و قابل کاستن به اجزای خود نیستند و مستقل از خودآگاهی نظری افراد خود عمل می‌کنند.

استاد برجسته فلسفه سیاسی به تفصیل به وجوه حقوقی و سیاسی نهادها پرداخته و نوع مناسبات فی مابین این دو عنصر اساسی نهادها را توضیح داد.
 

دکتر مجاهدی در ادامه بیان کرد که سه نوع نگاه به دین متصور است که عبارتند از نگاه به دین به عنوان منبع معرفت، نگاه به دین از زاویه هویت بخشی آن و نگاه نهادی به دین ایشان با مستقل دانستن کنش‌گری نهادی دین از معرکه تفاسیر معرفتی و هویتی ، بر لزوم کشف مکانیسم مناسبات نهادی دین تاکید داشت.

استاد مدعو اندیشه سیاسی مقایسه‌ای دانشگاه برلین با پرداختن به مسئله "خشونت دینی" به تبیین تئوری خویش در این زمینه پرداخت.

دکتر مجاهدی در ادامه با ذکر پیامدهای سیاسی نگاه نهادی به دین، به مسئله روشنفکری دینی و نواندیشی دینی اشاره کرده و در پایان گفتند که اگر انتظار تحولی در فساد و صلاح سیاست داریم باید به مکانیسم نهادی دین توجه کنیم و مناسبات سیاسی، حقوقی و اجتماعی را دور از نظر نداریم.
 


:
نظرات بازدیدکنندگان

نظر شما درباره این مطلب

     
جدیدترین

تفسیر به رأی

شناخت راه‌های محرمیت، نیازمند دقتی دوچندان

حدود انتقام در اسلام

علامه طباطبایی و نظریه تقدم تربیت بر سیاست

تاریخیات استاد سید جعفر شهیدی

حکومت نبوی و "داغ های ملی"

نشست علمی "نگاه نهادی به دین و پیامدهای سیاسی آن"

خلاصه نشست علمی بررسی نظریه فتوای شورایی

بازتاب دانش و فرهنگ عصر شارع در روایات دیات

آغاز و حیات مسیحیت با «انتظار» گره خورده

پر بازدید

نگاهی به کتاب «خداباوری و دانشمندان غربی معاصر» نوشته دکتر مهدی گلشنی

سکولاریسم و سکولاریزاسیون

مهجوریت قرآن در جاهایی‌که باید شکوفاتر باشد، بیشتر است

مطهری وضرورت اصلاحات درحوزه فقاهت وروحانیت

تاریخمندی در نصوص دینی

انصاف و ادب گفت و گو در قرآن

پلانتینگا و عقلانیت اعتقاد دینی

تکفیرگرایی و داعش از نگاه سلفیان معاصر

فقه سياسي شيعه و نقش دوگانه مصلحت