دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹  
۱۰ صفر ۱۴۴۲  
Monday 28 Sep 2020  
۱۳۹۸/۳/۲۵    ۱۶:۰     بازدید:۵۴۳       کد مطلب:۲۴۶۶۹          ارسال این مطلب به دیگران

مبانی اندیشه دینی » یادداشت
بدل احسن داوود فیرحی
وقتی آثار و زندگانی و خاطرات مرحوم شیخ عباس قمی صاحب مفاتیح الجنان را می خواندم، به نکته جالبي برخوردم. تا قبل از مفاتيح‌الجنان نيز کتاب‌هاي ادعيه فراوان بود
وقتی آثار و زندگانی و خاطرات مرحوم شیخ عباس قمی صاحب مفاتیح الجنان را می خواندم، به نکته جالبي برخوردم. تا قبل از مفاتيح‌الجنان نيز کتاب‌هاي ادعيه فراوان بود، اما متاسفانه بيشتر اين آثار آميخته به خرافات و مطالب غيرمرتبط بود. از مرحوم شيخ عباس قمي نقل مي‌کنند که گفته است، من ديدم پيروان يک مذهب مثل تشيع را نمي‌توان از دعا کردن و نيايش منع کرد، اما من خواستم با اين کتاب «بدل احسن» درست کنم. اين تعبير بدل احسن برايم مهم است. منظور آن است که به جاي آنکه مدام حمله کنيد و بگوييد که کتاب‌هاي ديگر بد است، کتاب خوب توليد کنيد. در واقع بدل احسن در مقابل هجوم به ديگران است. اين که مدام بگوييم اين گروه عناد دارد يا به ديگري حمله کنيم که غرض دارد يا سومي را بگوييم منحرف است، راه چاره نيست. بزرگاني مثل علامه اميني به جاي اين رويکرد و روش، سرش را پايين انداخته و طلا پيدا کرده است، يک اثر ناب ايجاد کرده و بدل احسن ساخته است. يعني الغدير را نوشته و گفته اين را بخوانيد، به جاي اينکه ديگران را تخطئه کنيد. 

بنابراين از علامه اميني دو درس مي‌توان فرا گرفت: 1- تمرکز: عمر آدمي اين قدر ارزش دارد که هرگز پراکنده نشود و بهتر است که آدم به درستي هدف‌گذاري کند و روي يک امر قيمتي عمرش را صرف کند.2-اين عمري که صرف شده مي‌توانست جدلي باشد، اين عمر مي‌توانست تهاجمي باشد. اما علامه نشست و يک بدل احسن ايجاد کرد، آن‌گونه که امروز من طلبه يا هر کس ديگري در يک کنفرانسي يا سميناري شرکت مي‌کند، به جاي جدل کردن، اين نرم‌افزار را هم نگاه کند و اين کتاب شريف را بنگرد. اينجاست که انسان از افتخار گريه مي‌کند. اين دو درس بزرگي است که مرحوم علامه اميني به ما داده است.
وحدت رها کردن اصول نيست، خوب دفاع کردن از اصول است. اگر انسان از اصول به خوبي دفاع کند، ديگران هم قبول مي‌کنند. ما اصول خودمان را با ايجاد بدل احسن مي‌توانيم نگه داريم.

پيشنهاد من به همه محققان و پژوهشگران اين است که اگر مي‌توانند، به پاس خدمات مرحوم علامه اميني چند واژه محوري شبيه غدير را تبديل به موضوعات پژوهشي خودشان کنند. در اين صورت است که شايد روح علامه بگويد که شما نيز در ثواب من در الغدير شريک هستيد.

(سخنرانی "علامه امینی و الغدیر؛ دستاوردها و درس ها"، تهران، انجمن آثار و مفاخر فرهنگی،30 اردیبهشت  98)


:
نظرات بازدیدکنندگان

نظر شما درباره این مطلب

     
جدیدترین

سلوک علمی آیت الله العظمی صانعی

حق انتقاد دینی از منظر قرآن و سنت

تحلیلی از ماهیت حکومت از منظر دینی(2)

تحلیلی از ماهیت حکومت از منظر دینی(1)

پیامدهای جدایی مردم از حکومت در کلمات امیر المومنین (ع)

رابطه حقوق و سلامت جامعه با تکیه بر نهج‌البلاغه

بازخوانی نظام کیفری شرعی در پرتو قاعده درء

استقلال عقل در رهایی از دوزخ؛ آری یا خیر

فقه موجود از اصل عدالت اجتماعی غافل است

علمای حوزوی و دانشگاهی «اخلاق در حوزه عمومی» را جدی بگیرند

پر بازدید

نگاهی به کتاب «خداباوری و دانشمندان غربی معاصر» نوشته دکتر مهدی گلشنی

تاریخمندی در نصوص دینی

سکولاریسم و سکولاریزاسیون

مهجوریت قرآن در جاهایی‌که باید شکوفاتر باشد، بیشتر است

مطهری وضرورت اصلاحات درحوزه فقاهت وروحانیت

انصاف و ادب گفت و گو در قرآن

تکفیرگرایی و داعش از نگاه سلفیان معاصر

سیزدهمین نشست علمی پژوهشکده اندیشه دینی معاصر

فقه سياسي شيعه و نقش دوگانه مصلحت