دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹  
۱۰ صفر ۱۴۴۲  
Monday 28 Sep 2020  
۱۳۹۸/۳/۲۱    ۱۸:۵۴     بازدید:۵۳۱       کد مطلب:۲۴۶۶۶          ارسال این مطلب به دیگران

مبانی اندیشه دینی » یادداشت
تحلیلی بر تفاوت حجم برنامه‌های عبادی ماه رمضان در سنجش با ماه شوّال علی باقری فر
باید زندگی کرد، اما نه به هر کیفیت! بلکه زندگی‌ای تؤام با صفا و طهارتِ روح و جان، پاک از هر نوع آلودگی اعتقادی و رفتاری، سرشار از عاطفه و عشق به همنوعان، به دور از هر گونه ظلم و تعدی به حقوق دیگران، پاسخگوی نیازهای جسم و جان، و تأمین کنندة رستگاری و سعادت این جهان و آن جهان.
حجم برنامه‌های ماه رمضان در مفاتیح الجنان حدود 120 صفحه و برنامه‌های ماه شوال حدود 10 صفحه می‌باشد که آن هم مربوط به شب و روز عید فطر است که به مثابة تکمله‌ای بر ماه رمضان به حساب می‌آید.
آیا این تفاوت برنامه‌های عبادی معنادار است و می‌تواند گویای نکته یا نکته‌هایی برای ما باشد؟ چه تحلیلی می‌توان از آن ارائه داد؟

1.    ماه رمضان ماه نزول قرآن و ماهی است که شب قدر در آن واقع شده است، درک عظمت این شب ـ که از هزار ماه ارزشمندتر است ـ و برکات و فیوضات آن، مستلزم یک سلسله برنامه‌های آماده کنندة دل و جان و صیقل دهندة روح و روان است. ویژه برنامه‌های عبادی ماه رمضان برای تأمین این هدف مقرر شده است.

2.    ماه رمضان یک اردوی ویژة خودسازی است، با برنامه‌های متراکم،‌ پس نمی‌تواند الگوی همة ماه‌ها، هفته‌ها و روزهای سال باشد.

3.    پس از یک برنامة فشردة عبادی، باید مدتی به خود استراحت داد و دربارة نتایج و دستآوردهای آن اندیشید.

4.    دینداری و بندگی خدا، تنها به عبادت و شب‌زنده‌داری، دعا و نیایش، نماز و قرائت قرآن، و پرهیز از خوردن و آشامیدن و لذایذ مادی نیست، باید به کار و کوشش، فعالیت‌های سیاسی ـ اجتماعی، رسیدگی به امور دنیایی، خدمت به همنوعان و آباد کردن دنیا نیز پرداخت، پس نوع وظایف بندگی متفاوت می‌شود.

5.    ماه رمضان زنگارهای گناه و کینه و خشونت را از دل و جان انسان می‌زداید، ارادة انسان را برای خویشتن‌بانی تقویت می‌کند، عواطف انسانی و عشق به همنوعان را در وجود انسان شعله‌ور می‌سازد،‌قلب انسان را صیقل می‌دهد و زمینة ازسرگیریِ یک زندگی نوین اخلاقی، پاک و سالم را برای انسان فراهم می‌سازد. بر این پایه، زندگی را با این ویژگی‌ها از نو آغاز می‌کنیم.

6.    یکی از پر بسامدترین ـ بلکه پربسامدترین درخواست‌های ماه رمضان، پس از طلب غفران الهی ـ درخواست حج خانة خدا با شرایط خاصی است که در دعاها آمده بود، و ماه شوال آغاز «اشهر الحج» و عمرة تمتع است، از اینرو می‌توان پیوندی بین برنامه‌های ماه رمضان و کنگره عظیم حج برقرار کرد که آن نیز به نوبة خود یک تابلوی تمام‌نمای دینداری و بستری فراگیر برای پاک شدن از همة آلودگی‌های اعتقادی، رفتاری، اخلاقی و پیوند با دیگر همنوعان در نقاط مختلف دنیا (زیست جهان کنونی) است

بر این پایه
باید زندگی کرد، اما نه به هر کیفیت! بلکه زندگی‌ای تؤام با صفا و طهارتِ روح و جان، پاک از هر نوع آلودگی اعتقادی و رفتاری، سرشار از عاطفه و عشق به همنوعان، به دور از هر گونه ظلم و تعدی به حقوق دیگران، پاسخگوی نیازهای جسم و جان، و تأمین کنندة رستگاری و سعادت این جهان و آن جهان.
زندگیِ همراه با عقلانیت، آزادی، صلح، عدالت، اخلاق، توسعه و پیشرفت.

17/3/1398


:
نظرات بازدیدکنندگان

نظر شما درباره این مطلب

     
جدیدترین

سلوک علمی آیت الله العظمی صانعی

حق انتقاد دینی از منظر قرآن و سنت

تحلیلی از ماهیت حکومت از منظر دینی(2)

تحلیلی از ماهیت حکومت از منظر دینی(1)

پیامدهای جدایی مردم از حکومت در کلمات امیر المومنین (ع)

رابطه حقوق و سلامت جامعه با تکیه بر نهج‌البلاغه

بازخوانی نظام کیفری شرعی در پرتو قاعده درء

استقلال عقل در رهایی از دوزخ؛ آری یا خیر

فقه موجود از اصل عدالت اجتماعی غافل است

علمای حوزوی و دانشگاهی «اخلاق در حوزه عمومی» را جدی بگیرند

پر بازدید

نگاهی به کتاب «خداباوری و دانشمندان غربی معاصر» نوشته دکتر مهدی گلشنی

تاریخمندی در نصوص دینی

سکولاریسم و سکولاریزاسیون

مهجوریت قرآن در جاهایی‌که باید شکوفاتر باشد، بیشتر است

مطهری وضرورت اصلاحات درحوزه فقاهت وروحانیت

انصاف و ادب گفت و گو در قرآن

تکفیرگرایی و داعش از نگاه سلفیان معاصر

سیزدهمین نشست علمی پژوهشکده اندیشه دینی معاصر

فقه سياسي شيعه و نقش دوگانه مصلحت