دوشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۸  
۲۲ جمادی الثانی ۱۴۴۱  
Monday 17 Feb 2020  
۱۳۹۷/۱۰/۳۰    ۱۳:۴     بازدید:۳۶۳       کد مطلب:۲۳۶۳۴          ارسال این مطلب به دیگران

دین و دولت » تازه های اندیشه
نشست علمی" سیری در سیره نظری و عملی آیت الله هاشمی رفسنجانی اندیشه دینی معاصر
پانزدهمین نشست علمی پژوهشکده اندیشه دینی معاصر(آدم) با موضوع"سیری در سیره نظری وعملی آیت الله‌هاشمی‌رفسنجانی" و با ارائه دکتر غلامعلی رجایی(مشاور آیت الله هاشمی رفسنجانی) ۲۷ دی ۹۷ در پژوهشکده اندیشه دینی معاصر(آدم) برگزار‌گردید.

پانزدهمین نشست علمی پژوهشکده اندیشه دینی معاصر(آدم) با موضوع"سیری در سیره نظری وعملی آیت الله‌هاشمی‌رفسنجانی" و با ارائه دکتر غلامعلی رجایی(مشاور آیت الله هاشمی رفسنجانی)  27 دی 97 در پژوهشکده اندیشه دینی معاصر(آدم) برگزار‌گردید.

دکتر غلامعلی رجایی با اشاره به اینکه آیت الله هاشمی یکی بود و یکی نبود  عنوان کرد: بدون اینکه بخواهیم از ایشان قدیس بسازیم می توانم این رای تاریخی را بدهم که ایشان ناشناخته است.
آیت الله هاشمی جمع متناقض ها بود و با تمامی جریان های سیاسی تعامل داشت.

مشاوره آیت الله هاشمی یکی از ممتازترین ویژگی های آیت الله هاشمی رفسنجانی را رو بودن و صادق بودن ایشان ذکر کرد و گفت "نوشتن خاطرات از نمونه بارز این ویژگی اخلاقی ایشان بود که بی هیچ ملاحظه ای هر آنچه که روی داده بود را می نوشت"
از دیگر ویژگی های آیت الله هاشمی رفسنجانی، واقع گرایی ایشان بود. ایشان با تاسی از آیت الله بروجردی خیلی صریح می گفتند که جانشینی پیامبر یک امر تاریخی شده است و آنچه که باقی مانده اختلافی است میان علما که می نشینند و با هم بحث می کنند و نباید کاری کنیم که جهان اسلام به همدیگر چنگ بیندازند. اعتقاد ایشان این بود که همانطور که اهل سنت در ایران اقلیت است ما هم در جهان اهل سنت اقلیت هستیم و باید این واقعیت را بپذیریم و با توجه به واقعیات، برنامه ر یزی کنیم.

آیت الله هاشمی خیلی به بحث واقع گرایی باور داشت و معتقد بود که این راه جواب می دهد. واقع گرایی هاشمی را وقتی که در پیچ های تاریخی قرار می گیرد می بینیم که یک نمونه از آن را می توان در خاتمه جنگ مشاهده کرد و یا اینکه ایشان معتقد بود که جهت توسعه کشور نیاز به سرمایه است و ما باید این سرمایه را از خارج از کشور جذب کنیم.

نکته دیگر از سیره ایشان، امید ایشان به آینده بود. و حتی در جایی که اصلا امیدی وجود نداشت ایشان امیدوار بود. یکی از امیدهای ایشان این بود که آگاهی مردم بالا رفته است و به همین دلیل کمتر دچار فریب و اشتباه شده و در نتیجه بهتر می توانند در تصمیات سرنوشت ساز کشور مشارکت کنند.

ویژگی دیگر، انصاف آیت الله هاشمی بود. مثلا ایشان یکبار به داخل خانه کعبه رفت و بار دیگر هر چه اصرار کردند ایشان قبول نکرد و گفتند که من وقتی به ایران آمدم دیدم عده ای با حسرت نگاه می کنند و این انصاف نیست که ما برویم و آنجا نماز بخوانیم و عده ای با حسرت نفس بکشند که نمی توانند بروند.

دکتر غلامعلی رجایی در ادامه با اشاره به رابطه امام خمینی(ره) و آیت الله هاشمی گفت: رابطه آنها چیزی فراتر از رابطه مرید و مرادی بود.  در همین راستا دکتر رجایی به ذکر خاطره ای از نوه امام، خانم لیلی بروجردی  پرداختند و گفتند که یکبار خانم بروجردی می گفتند که شب فاجعه هفت تیر،  من و دایی احمد کنار حوض بودیم و پی در پی تلفن می شد که شدند ده تا شدند بیست تا شدند بیست و دو تا، شدند بیست و چهار، تا اینکه اذان صبح شد؛ دایی احمد داشت وضو می گرفت که امام آمد و دایی احمد سریع رفت اتاق و نماز خود را شروع کرد تا خبر بد را به امام ندهد و من ماندم و امام. امام پرسید خبری شده است؟ گفتم که مثل اینکه در حزب بمب گذاشته اند و می‌گویند تا حالا بیست و دو سه نفر کشته شده است. اولین جمله ای که امام پرسید این بود که "آقای هاشمی طوری شده است؟" و گفتیم که نه آقای هاشمی آنجا نبوده اند. 
امام خیلی به آقای هاشمی علاقه داشت و هر زمان که ایشان به مسافرت می رفتند برای ایشان نذر می کردند. در حقیقت امام این انسان را تربیت کرد و مسئولیت های بزرگی را نیز به او سپرد.

 


:
نظرات بازدیدکنندگان

نظر شما درباره این مطلب

     
جدیدترین

انسان معمولی بهترین سیاست‌گذار است نه انسان خیلی مهذب

در باب فلسفه و فلسفیدن حوزویان

نظریه ای که سنگ ‏بنای نظام جمهوری اسلامی شد

درس جاودانه فاطمه در برابر استبداد دینی

موظفیم حقوق شهروندی را برای همه طیف‌ها محترم شماریم

ظلم و ریاکاری برخی از مسلمانان را به حساب اسلام نگذارید/ در مقابل زورگویان بایستید و آنان را رسوا کنید

عسرت حضرت زهرا مبنای سیاست عمومی برای گرفتارکردن مردم نبود/ سادگی زندگی فاطمه در جهت عدالت و مساوات بود

جلسه نقد و بررسی «یهودیت از لابه‌لای متون» برگزار شد

تاریخ اندیشه سیاسی در اسلام منتشر شد

اقتدار دین در پالایش جامعه از انحرافات اجتماعی

پر بازدید

نگاهی به کتاب «خداباوری و دانشمندان غربی معاصر» نوشته دکتر مهدی گلشنی

سکولاریسم و سکولاریزاسیون

مهجوریت قرآن در جاهایی‌که باید شکوفاتر باشد، بیشتر است

مطهری وضرورت اصلاحات درحوزه فقاهت وروحانیت

تاریخمندی در نصوص دینی

انصاف و ادب گفت و گو در قرآن

تکفیرگرایی و داعش از نگاه سلفیان معاصر

پلانتینگا و عقلانیت اعتقاد دینی

فقه سياسي شيعه و نقش دوگانه مصلحت