دوشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۹  
۱۲ شعبان ۱۴۴۱  
Monday 6 Apr 2020  
۱۳۹۷/۷/۱۵    ۱۶:۹     بازدید:۲۹۲       کد مطلب:۲۲۵۸۹          ارسال این مطلب به دیگران

مبانی اندیشه دینی » تازه های اندیشه
تا وقتی نگاه مردم به حکومت مسئولانه نباشد هیچ جامعه ای قابل اصلاح نیست محمد سروش محلاتی
حجت الاسلام والمسلمین محمد سروش محلاتی در سومین شب از سخنرانی خود در جمع عزاداران حسینی در کاشان در ادامه بحث چرایی نیاز جامعه زمان امام حسین(ع) به اصلاح بیان کرد

حجت الاسلام والمسلمین محمد سروش محلاتی در سومین شب از سخنرانی خود در جمع عزاداران حسینی در کاشان در ادامه بحث چرایی نیاز جامعه زمان امام حسین(ع) به اصلاح بیان کرد: اصلاح به معنای رفع عیب و ایراد است؛ وقتی خودرو و اتومبیل شما نقص فنی پیدا می کند، به مکانیک مراجعه می کنید تا رفع ایراد کند. بنابراین امام حسین(ع) باید عیب و ایرادی را در این امت دیده باشد که برای از بین بردن این ایرادها نیاز به اقدام باشد.

او به دو ویژگی اشکالات جامعه زمان امام حسین(ع) اشاره کرد و ادامه داد: ویژگی اول این بود که ایرادات و اشکالات به شکل کلان، همه جامعه را فراگرفته بود و جزئی نبود؛ ویژگی دوم این بود که ایرادات و اشکالات بسیار عمیق بود، از نظر سطح گسترده و از نظر عمق هم بسیار عمیق بود و عمیق بودنش هم به این دلیل بود که این اشکالات در طول 50 سال آرام آرام تمام زوایای زندگی مردم را مانند یک بیماری کهنه گرفته بود.
استاد حوزه علمیه قم، مشکل عمده امت اسلام در زمان امام حسین(ع) را تن ندادن به تغییر و اصلاح عنوان کرد و گفت: این ملت، ملتی بودند که هم مبتلا به سرطان بودد و هم حاضر به پذیرش معالجه نبودند و اینجا بود که کار اصلاح بسیار سخت بود، چه فکری در مغز این ملت رفته بود که حاضر به قبول اصلاح از زبان امیرالمومنین(ع) یا اباعبدالله(ع) نبودند؟ اینها اصلا بیماری را قبول نداشتند و همه چیز از نظر آنها عادی بود.
او با بیان اینکه عده ای از مردم می گفتند که یزید فرد سفاک و جاهلی است و باید رای خود را از او پس بگیریم، گفت: در مقابل اینها عده ای بودند که می گفتند شما با یزید بیعت کردید، حق ندارید بیعت خود را به هم بزنید باید اطاعت کنید ولو اینکه یزید انسان خلافکاری باشد.

سروش محلاتی با ترسیم وضعیت جاهلی جامعه زمان امام حسین(ع) بیان داشت: تا مردم آمادگی این را نداشته باشند که این فکر غلط را کنار گذاشته و نگاهشان به حکومت مسئولانه نباشد و مراقب حاکمان خود نباشند و اطاعت کورکورانه را کنار نگذارند، هیچ جامعه ای، قابل اصلاح نیست.
او پذیرش عمومی را شرط لازم برای اصلاح جامعه دانست و گفت: اصل دشواری کار اصلاح در پذیرش از سوی جامعه است والا حسین بن علی(ع)، قدرت اصلاح، فکر اصلاح، مدیریت اصلاح و همه شرایط رهبری اصلاح را دارد اما وقتی پذیرش نیست، امام نمی تواند کاری انجام دهد.

استاد حوزه علمیه قم، خفقان فکری را ویژگی دیگر جامعه اموی برشمرد و افزود: به مردم اطاعت و تسلیم را القا کرده بودند و هرآنچه غیر این بود را اختلاف افکنی و مجازات آن را اعدام عنوان کرده بودند.
او با اشاره به سخنی از شهید مطهری که می گفت« ما در تاریخ فیلسوف و دانشمند کم نداریم، آنچه که کم داریم، رجال مصلح است» ابراز داشت: مصلح یعنی کسانی که وضع جامعه را بشناسند، درد مردم را تشخیص دهند و برای اصلاح جامعه حرکت کنند و عالم غیر مصلح است.

سروش محلاتی عنوان کرد: اگر نهضت حسین بن علی در بین ما زنده باشد، باید این نهضت دائما تربیت مصلح کند، ما امام حسین مصلح را از دست دادیم، امام حسین مظلوم را گرفتیم. اگر امام حسین مصلح را داشتیم، همانطور که فقها و حکما زیاد داریم، مصلحان هم زیاد داشتیم، ما امام حسین مظلوم و غریب را حفظ کردیم.
او تصریح کرد: اندیشه و فکر ناصواب در بین مردم مانع اصلاح است و امام می خواست اول این مانع را بردارد لذا برای مردم سخنرانی کرد و به نقل از پیامبر اکرم(ص) فرمود: «هرکجا سلطان جائر دیدی باید در مقابل او بایستی». این در مقابل آن فکر غلطی بود که در آن عصر وجود داشت و متاسفانه آثارش در طول تاریخ برای ما باقی مانده است.

به نقل از شفقنا
 

:
نظرات بازدیدکنندگان

نظر شما درباره این مطلب

     
جدیدترین

درمان طبیعی و غیرطبیعی مصداق شفای الهی است / حکم رجوع مسلمان به طبیب کافر

راهکارهای هدایتی صحیفه سجادیه برای جهانِ امروز

دغدغه دین و اخلاق در خوانده‌های سال 1390

نقد استاد علیدوست نسبت به ادعاهای دکتر سروش؛ راه شما یک صفر بزرگ و یک رعد و برق بی باران است

چرا جان باختگان کادر پزشکی در مواجهه با کرونا، تقدس«شهید» دارند؟

برخی متدینین تلقی اشتباهی از شفا دارند / شفا جایگزین دارو نیست

قبض و بسط کرونایی فقه؛ آثار فقهی کرونا

بررسی ابعاد اقتصادی فقهی جریمه دیرکرد در نظام بانکی

شر و رابطه آن با انکار خدا در نگاه فلاسفه غربی

پر بازدید

نگاهی به کتاب «خداباوری و دانشمندان غربی معاصر» نوشته دکتر مهدی گلشنی

سکولاریسم و سکولاریزاسیون

مهجوریت قرآن در جاهایی‌که باید شکوفاتر باشد، بیشتر است

تاریخمندی در نصوص دینی

مطهری وضرورت اصلاحات درحوزه فقاهت وروحانیت

انصاف و ادب گفت و گو در قرآن

تکفیرگرایی و داعش از نگاه سلفیان معاصر

پلانتینگا و عقلانیت اعتقاد دینی

فقه سياسي شيعه و نقش دوگانه مصلحت