دوشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۸  
۲۲ جمادی الثانی ۱۴۴۱  
Monday 17 Feb 2020  
۱۳۹۷/۶/۱۴    ۱۷:۴۶     بازدید:۲۴۹       کد مطلب:۲۱۶۱۰          ارسال این مطلب به دیگران

مبانی اندیشه دینی » تازه های اندیشه
عدم حکومت زن در اسلام، نتیجه نبود ضابطه در الغاء خصوصیت‌ سیدضیا مرتضوی
مدرسه هشتم مشق اجتهاد در مدرسه تخصصی فقه امام خمینی (ره)، روز یکشنبه، ۱۲ شهریور ۱۳۹۷، با ارائه درس «روش استناد دهی به سنت» توسط استاد سید ضیاء مرتضوی دنبال شد
مدرسه هشتم مشق اجتهاد در مدرسه تخصصی فقه امام خمینی (ره)، روز یکشنبه، 12 شهریور 1397، با ارائه درس «روش استناد دهی به سنت» توسط استاد سید ضیاء مرتضوی دنبال شد.
در زیر برخی از مطالب مطرح در این جلسه آمده است :


استاد سید ضیاء مرتضوی در مدرسه هشتم مشق اجتهاد عنوان کرد: 
 
  • سنت به‌ عنوان منبع اصلی فقه باید مورد توجه قرار گیرد.
  • ترجمه تحت‌ اللفظی سنت، ترجمه کامل نیست؛ بلکه باید ترکیب بین کلمات را متوجه شد. اگر در این امر دچار خطا شویم استدلال دچار مشکل شده است.
  • باید مبنای خود را در مورد وثوق خبری یا مخبری بودن را مشخص کنیم. علاوه بر اینکه، آیا در امور مهم نیز خبر واحد معتبر است؟ آیا مفاد و الفاظ خبر نیز مهم است؟ آیا به‌ صرف صحیح بودن سند خبر، می‌ توان بر طبق آن فتوا داد؟
  • مسأله مهم دیگر، شناخت زبان روایات است. برای استدلال صحیح به سنت، آشنایی با الفاظ خاص روایت لازم است. مثلا کلمه «توضأ» که در روایت آمده، آیا به معنای وضوی اصطلاحی است یا استنجای از بول که معنای لغوی آن است؟
  • نکته دیگر، شناخت عرف زمان و مکانی است که روایت در آن نقل‌ شده است. در روایتی آمده است اگر زن بگوید من مهریه‌ام را نگرفته ‌ام و در مقابل مرد بگوید مهریه را داده‌ام؛ چه باید کرد؟ حضرت فرموده‌اند: زن بینه بیاورد و مرد قسم بخورد؛ درحالی‌ که زن منکر است و باید قسم بخورد و مرد بینه بیاورد. فقها در این مورد فرموده‌اند در عرف آن زمان مهریه ابتدا پرداخت می‌ شده است. لذا قول زن خلاف اصل است و مرد منکر است و باید قسم بخورد. در اینجا، شناخت عرف سبب می‌شود روایت را طرح نکنیم.
  • مسئله دیگر، شناخت نسبت واقع و خارج با روایت است. عمده کج ‌فهمی‌های اهل سنت نسبت به روایات پیامبر (ص)، این گونه است؛ مثلاً در مورد گوشت حمار، قائل به نجاست آن هستند. ماجرا این بود که مسلمانان در فتح خیبر به جهت مشکلات اقتصادی مجبور شدند الاغ را ذبح کرده و استفاده کنند. این امر داشت شیوع پیدا می‌کرد به حدی که نسل الاغ در مدینه رو به انقراض می‌رفت. لذا پیامبر (ص) از این کار نهی کردند. اهل سنت از این نهی، حرمت گوشت الاغ را استفاده کرده‌اند؛ در حالی ‌که اهل‌بیت (ع) توضیح داده‌اند که این نهی حکومتی است و برای حفظ نسل الاغ بوده است نه به‌ عنوان حکم شرعی.
  • مسئله دیگر، شناخت کتب و محدثین است. کتب روایی ما در حقیقت فتوای صدوق و کلینی بوده است که همراه با اضافاتی در متن روایات ذکر می ‌شده است. لذا ممکن است در ادامه روایت مطرح شود که این امر سبب خلط بین روایت و غیر روایت ‌شده است. لذا سزاوار است در نقل‌ ها به اصل کتب رجوع شود.
  • مسئله دیگر، ضابطه‌مند بودن الغای خصوصیت از روایت است. فقها در جایی الغای خصوصیت می ‌کنند و درجایی دیگر راهی برای آن باز نمی ‌کنند. مثلا در روایتی که شک بین سه و چهار را مطرح می‌کند عبارت "رجل شک" آمده است. در اینجا، از «رجل» الغای خصوصیت می ‌کنند. ولی در روایت عمر بن حنظله که ولایت و حکومت را با تعبیر "رجل منکم" آورده است الغای خصوصیت نکرده و ولایت و حکومت را مختص مرد می ‌دانند. این الغای خصوصیت‌ ها باید ضابطه‌ مند باشد.


:
نظرات بازدیدکنندگان

نظر شما درباره این مطلب

     
جدیدترین

انسان معمولی بهترین سیاست‌گذار است نه انسان خیلی مهذب

در باب فلسفه و فلسفیدن حوزویان

نظریه ای که سنگ ‏بنای نظام جمهوری اسلامی شد

درس جاودانه فاطمه در برابر استبداد دینی

موظفیم حقوق شهروندی را برای همه طیف‌ها محترم شماریم

ظلم و ریاکاری برخی از مسلمانان را به حساب اسلام نگذارید/ در مقابل زورگویان بایستید و آنان را رسوا کنید

عسرت حضرت زهرا مبنای سیاست عمومی برای گرفتارکردن مردم نبود/ سادگی زندگی فاطمه در جهت عدالت و مساوات بود

جلسه نقد و بررسی «یهودیت از لابه‌لای متون» برگزار شد

تاریخ اندیشه سیاسی در اسلام منتشر شد

اقتدار دین در پالایش جامعه از انحرافات اجتماعی

پر بازدید

نگاهی به کتاب «خداباوری و دانشمندان غربی معاصر» نوشته دکتر مهدی گلشنی

سکولاریسم و سکولاریزاسیون

مهجوریت قرآن در جاهایی‌که باید شکوفاتر باشد، بیشتر است

مطهری وضرورت اصلاحات درحوزه فقاهت وروحانیت

تاریخمندی در نصوص دینی

انصاف و ادب گفت و گو در قرآن

تکفیرگرایی و داعش از نگاه سلفیان معاصر

پلانتینگا و عقلانیت اعتقاد دینی

فقه سياسي شيعه و نقش دوگانه مصلحت