دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹  
۱۰ صفر ۱۴۴۲  
Monday 28 Sep 2020  
۱۳۹۶/۱۲/۲۸    ۲۱:۴۳     بازدید:۵۷۶       کد مطلب:۲۰۵۷۶          ارسال این مطلب به دیگران

دین و دولت » یادداشت
اهمیت عرفان عملی و تاثیر نگاه‌های عرفانی در بهزیستی و سعادت جمعی بهرام دلیر نقده‌ای
مهمترین سوالی که ممکن است به ذهن بسیاری از مردم خطورکند مطابقت رفتارهای اجتماعی وسیاسی صاحبان ثروت و قدرت با عرفان مطلوب, عرفان نابی که ازآموزه های زندگی اهل بیت سلام الله علیهم اجمعین سرچشمه می گیرد است
مهمترین سوالی که ممکن است به ذهن بسیاری از مردم خطورکند مطابقت رفتارهای اجتماعی وسیاسی صاحبان ثروت و قدرت با عرفان مطلوب, عرفان نابی که ازآموزه های زندگی اهل بیت سلام الله علیهم اجمعین سرچشمه می گیرد است. آیا مسوولین کشوری برخوردها وعملکرد عرفان پسندانه ای از خود بروز داده اند یا با گزاره های عرفانی سازگاری دارد؟ در پاسخ باید گفت معمولا رفتارها وعملکرد صاحبان قدرت وثروت با رفتارهای عرفانی فاصله زیادی دارد چرا که اصولا روح بخشندگی ، رافت و عطوفت در افراد یاد شده کمتر دیده شده یا وجود دارد.  متاسفانه صاحبان ثروت به کمترین بدهی افراد را راهی زندان ها می کنند و اعتقادی به گذشت, سخاوتت و بخشندگی ندارند به نحوی که شاهد هستیم به جای افزایش تفرجگاه ها، دیوارهای زندان ها بالا می رود وروز به روز بر تعداد زندانیان ومحبوس شدگان افزوده می شود.

رافت اسلامی به ما می آموزد که باید با گذشت و احترام و برادری با همنوع خود برخورد کرد,آرزو می‌کردیم که ای کاش تمامی ملتهای جهان در برابر نام ایران اسلامی که داعیه دار افراشتن پرچم اسلامی است سر تسلیم فرو می آوردند که هیچ زندان وزندانی دراین کشور وجود ندارد؛ و تمامی زندانها به مراکز آموزشی تبدیل شده اند تا فرهنگ والای انسانی اسلامی را به مردم جامعه آموزش دهند. مسئولانی که با گزاره های عرفانی آشنا باشند هر آنچه که اخلاق گرایی وانسان محوری است را درسیاست های خود تبیین می کنند تا به عنوان الگو از بالا به پایین منتقل وآموزش داده شود. 

متاسفانه در بسیاری از موارد شاهد جاری و ساری بودن معنویت وعرفان در کلام و زبان هستیم  در حالی که جای آن در عملکردها بسیار خالی است. عرفان به گفتار و استفاده از الفاظ به ظاهر زیبا نیست بلکه عرفان در عمل دیدنی می شود, هنگامی که در عمل گذشت نداشته باشیم ، دم از عرفان زدن عملی عبث وبیهوده وبازی با کلمات است.عرفان اسلامی بخشنده وعیب پوش است, عرفان اسلامی مظهر ستار العیوب و غفار الذنوبی پروردگار عالمیان است.

عرفان اسلامی از بگم بگم ها!! طرفداری نمی کند و به هیچ وجه قائل به بردن آبروی مسلمان وانسان آزاده ای نیست.رفتار اهل بیت علیهم السلام با دشمنان و حتی با حیوانات بیانگر نوع عرفان خالص آنهاست.مگر می توانیم  رفتار امام حسین علیه السلام را در روز عاشورای حسینی با حر بن یزید ریاحی را از یاد ببریم در حالی که حر مانع بازگشت امام به مدینه شد.هنگامی که امام از حر خواست تا راه را برای بازگشت‌شان فراهم کند این حر بود که باعث حرکت امام تا کربلا شد با این حال تا زمانی که دل حر در خیمه گاه به لرزه افتاد و با حال توبه و سرافکنده‌گی به نزد امام بازگشت امام حسین علیه السلام با آن حال عرفانی به وی گفت:  سرت را بالا بگیر ای حر، اینجا خیمه‌گاهی نیست که کسی سرافکنده باشد.حر دراین لحظه با آغوش گرم وباز امام رو به رو شد حری که تا آن لحظه دشمن امام وفرمانده لشکر مقابل بود در برابر رفتار رئوفانه و با دریای محبت امام مواجه شد از این رو است که رفتار عرفانی اسلامی بسیار قابل توجه ودر جذب مردم به دین اسلام وآیین اسلامی بسیار تاثیر گذار است.

 یکی از خرده های بزرگی که بر نهاد مهم وتاثیرگذاری چون شورای عالی انقلاب فرهنگی وارد است بی توجهی به مسائل معنوی عرفانی وجاری بودن آن در جامعه است. حال این سوال مطرح می شود آیا اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی در حوزه جاری کردن وتبیین عرفان اسلامی مطالبه ای دارند یا برای آن وقتی قائل می شوند؟ آیا تعدد مشاغل اعضا فرصت کافی را به آنها می دهد که به تبیین مسائل ونیازهای عرفانی جامعه اهتمام داشته باشند؟آیا چند شغله بودن مدیرانی که فرصتی برای رصد مسائل معنوی, فرهنگی وعرفانی ندارند خیانت وجفا در حق نسل های انقلاب اسلامی به شمار نمی رود؟ 

متاسفانه جامعه با چالش های اساسی فرهنگی و معنوی مواجه است در حالی که براساس قوانین اسلامی ، ایران باید پرچمدار به اهتزاز درآوردن فرهنگ متعالی اسلامی –قرآنی باشد.در آستانه عید نوروز هستیم, عیدی که سراسر بخشندگی وگذشت و درس نو بودن ونوشدن است از این رو انتظار می رود با توجه وتمسک به عرفان اسلامی قرآنی اهل بیتی و اهتمام به بکارگیری اسمای حسنی پروردگار در زندگی فردی, خانوادگی واجتماعی خود،  فرهنگ آشتی ملی , مهر و محبت و گذشت از یکدیگر را در جامعه تبیین کنیم تا در آغاز سال نو با تمسک به فرهنگ اهل بیتی و رافت امام رضا علیه السلام بر افسردگی ها، استرس ها و نگرانی هایی که سلامت روح و روان مردم را تهدید می کند غلبه کنیم. 

بهتر است ثروتمندان بر زیر دستان آسان بگیرند و زندان ها را پر از زندانی نکنند, امیدواریم درصدهای خلاف شرعی که بارها علما نسبت به آن هشدار داده اند از نظام بانکی کشور برچیده شود و معنویت وعرفان جایگزین همه بدی ها وکژی ها شود.بهتر است قبل از رسیدن به عید نوروز و جاری کردن عبارات زیبای یا مقلب القلوب والابصار بر زبان تغییر حالمان را از خدا بخواهیم وخود نیز دراین باره همتی مضاعف برای توجه به اخلاق مداری داشته باشیم.حال و روزمان را با بخشندگی خوش کنیم چرا که حال احسن را نمی  توان وارد کرد, کالایی وارداتی نیست ،بلکه معنویتی است که عشق وتعهد زیربنای اصلی آن است همانند صحنه ها ولحظات نابی که در دوران دفاع مقدس همه ملت ایران بخصوص رزمندگان در برابر دشمن سرتا پا مسلح از خود نشان دادند, این ایستادگی تنها در سایه وحدت ملی ، مهربانی و معنویت وعرفان رزمندگان وملت به ثمر نشست .

عرفان شهید چمران‌ها و همت‌ها و باکری ها بود که زندگی را برای امروز ما آرام کرد. همت ها، باکری و  چمران ها قبل از اینکه درس عرفان بخوانند وعرفان نظری را بگذرانند همه عارف مسلک بودند و عارفانه هم زندگی کردند همه آنچه داشتند را در راه حفظ میهن وصیانت از دین ودیانت فدا کردند. همه ما مدیون شهدا و مدیون مدیریت مدبرانه حضرت امام خمینی (ره) هستیم. 

به نظر می رسد بخش عظیمی از گره های امروز جامعه ما به دست توانای عرفان باز می شود و با گزاره‌های عرفانی می توان بر بخش بزرگی از مشکلات و کاستی های جامعه غلبه کرد. مسلما انسانی که ذره ای عرفان واقعی را لمس کرده و در وجودش متبلور شده باشد دست به اختلاس نمی زند, حقوق نجومی نمی‌گیرد و املاک نجومی را واگذار نمی‌کند و راضی به خیانت در اموال ملت نیست. هیچ اهل عرفانی طرفدار زندانی کردن  و کور کردن استعدادهای متعالی نیست به امید روزی که در ایران اسلامی شاهد زندانی سیاسی نباشیم و بخاطر اظهار عقیده کسی را زندانی نکنند و همه به آزادی‌ها مشروع و معقول با بیان و بنان خویش برای سربلندی ایران گامی بردارند.


:
نظرات بازدیدکنندگان

نظر شما درباره این مطلب

     
جدیدترین

سلوک علمی آیت الله العظمی صانعی

حق انتقاد دینی از منظر قرآن و سنت

تحلیلی از ماهیت حکومت از منظر دینی(2)

تحلیلی از ماهیت حکومت از منظر دینی(1)

پیامدهای جدایی مردم از حکومت در کلمات امیر المومنین (ع)

رابطه حقوق و سلامت جامعه با تکیه بر نهج‌البلاغه

بازخوانی نظام کیفری شرعی در پرتو قاعده درء

استقلال عقل در رهایی از دوزخ؛ آری یا خیر

فقه موجود از اصل عدالت اجتماعی غافل است

علمای حوزوی و دانشگاهی «اخلاق در حوزه عمومی» را جدی بگیرند

پر بازدید

نگاهی به کتاب «خداباوری و دانشمندان غربی معاصر» نوشته دکتر مهدی گلشنی

تاریخمندی در نصوص دینی

سکولاریسم و سکولاریزاسیون

مهجوریت قرآن در جاهایی‌که باید شکوفاتر باشد، بیشتر است

مطهری وضرورت اصلاحات درحوزه فقاهت وروحانیت

انصاف و ادب گفت و گو در قرآن

تکفیرگرایی و داعش از نگاه سلفیان معاصر

سیزدهمین نشست علمی پژوهشکده اندیشه دینی معاصر

فقه سياسي شيعه و نقش دوگانه مصلحت