دوشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۹  
۱۲ شعبان ۱۴۴۱  
Monday 6 Apr 2020  
۱۳۹۶/۱۱/۱۹    ۱۰:۸     بازدید:۳۳۸       کد مطلب:۱۹۵۷۴          ارسال این مطلب به دیگران

مبانی اندیشه دینی » تازه های اندیشه
گفتگوی فقهی حقوقی در حوزه زنان و خانواده با حضور سرکار خانم ابتکار اندیشه دینی معاصر
دهمین نشست علمی پژوهشکده اندیشه دینی معاصر با حضور سرکار خانم دکتر معصومه ابتکار معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور در ۱۶ بهمن ۹۶ در پژوهشکده اندیشه دینی معاصر برگزار گردید.دهمین نشست علمی پژوهشکده اندیشه دینی معاصر با حضور سرکار خانم دکتر معصومه ابتکار معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور در 16 بهمن 96 در پژوهشکده اندیشه دینی معاصر برگزار گردید
.

در این نشست علمی ابتدا خانم سجادی دستیار ویژه امور حقوق شهروندی معاونت امور زنان و خانواده به ارائه گزارش پرداخته و یادآور شدند که طرحی درباره بحث خشونت درباره زنان کار شده است و مراحل پایانی‌اش را می گذراند که در صورت تصویب می توان تا اندازه زیادی نسبت به کاهش خشونت در جامعه امیدوار بود.

ایشان با ذکر این نکته که از اولین اقدامات خانم دکتر ابتکار پس از انتصاب به معاونت، تشکیل شورای مشورتی فقهی-حقوقی با هدف بازنگری مواردی از قوانین تبعیض آمیز علیه زنان بود، عنوان کردند که جلساتی در این خصوص برگزار شده و وارد برخی مصادیق شده ایم و گفتگوهای مهمی در این باره انجام گرفته است.
 
دستیار ویژه خانم ابتکار به مواردی از محدودیت های زنان اشاره کرده و گفتند "زمانی که ممنوعیت خانم ها در قضاوت مطرح گردید زمانی بود که قاضی باید حکم را استنباط فقهی می کرد در حالی که اکنون قاضی از روی قوانین حکم صادر می کند و خانم ها هم می توانند این کار را انجام دهند."
 
خانم سجادی با بیان اینکه مسائل و مشکلات زنان فراوان است یکی از علل آن  را این دانستند که: "فقه ما خط قرمز شده است در حالی که احکام فقهی ما خط قرمز نیستند بله آن جایی که قرآن حکم صریح داده روی چشمان خود می‌گذاریم ولی در مسائل فقهی لزوما اینگونه نیست."
 
در پایان ایشان با اظهار نگرانی از اینکه چرا باید قم از لحاظ طلاق رتبه سوم را داشته باشد عنوان کردند "ما دست یاری به سوی پژوهشکده‌هایی چون اندیشه دینی معاصر دراز می کنیم."
 

در ادامه این نشست علمی سرکار خانم دکتر ابتکار معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور به سخنرانی پرداختند

ایشان ابتدا با تبریک ایام دهه فجر گفتند " انشالله بتوانیم گام های مهمی در خصوص آرمان های اصیل انقلاب اسلامی برداشته و در آستانه چهلمین سال پیروزی انقلاب آن آرمانهای متعالی را در یک نظام کارآمد و پویا تحقق بخشیم"

خانم ابتکار با اشاره به رابطه متقابل کارآمدی نظام جمهوری اسلامی و توانمندی نظام در پاسخگویی به مسائل روز متذکر شدند که "ما نمی توانیم تحولات و تعییرات را نادیده بگیریم." ایشان در ادامه به نگاه امام در این زمینه پرداخته و گفتند : "نگاه امام این بود که دین را به عرصه زندگی سیاسی و اجتماعی آوردند و خود امام هم در موضوعاتی مثل مسائل زنان، بسیار نگاه مترقیانه ای در عمل و نظر خویش داشتند و با تحجر مقابله می کردند. همچنان که رهبر انقلاب نیز چنین نگاه رو به آینده‌ای را در خصوص مسائل مختلف از جمله مسائل زنان دارند."
 
معاون رئیس جمهور در امور زنان با اشاره به سرعت تحولات مسائل روز بیان داشتند که تناسب و هم سنخی مناسبی در این زمینه با سیر تحولات حوزه های علمیه، احکام و قوانین وجود ندارد. ایشان با اشاره به فاصله نسلی موجود یادآور شدند: "ما امروز با فاصله ای مواجه هستیم که کمترین تاثیر آن القای ناکارآمدی و ناامیدی در قشر جوان هست مخصوصا ما با نسل جوانی مواجه هستیم که تجربه زیسته‌ای از انقلاب و دوران جنگ ندارند و تنها با وجهه محدودیت ها و نبایدهای آن مواجه شده اند. و ما به عنوان نسل انقلاب فرصت محدودی داریم برای اینکه بتوانیم کارآمدی نظام و کارآمدی دین در عصر معاصر را برای نسل جوان مخصوصا در قالب قوانین و مقررات و سیاست ها به اجرا بگذاریم."
 
 ایشان همچنین با اشاره به پیشرفت های فراوانی که پس از انقلاب در برخی حوزه ها مانند عرصه ورزش بانوان ایجاد شده، بیان داشتند که علیرغم این تحولات "هنوز تا رسیدن به شرایطی که زنان ما احساس کنند که به دور از تبعیض می توانند در این نظام فعالیت کنند فاصله داریم."
 
 "ما باید قبل از دیر شدن به ضرورت‌های اجتماعی در چارچوب شرع پاسخ مناسب بدهیم تا مسائلی از این دست سبب نگردد که  دختران ما احساس محدودیت کنند"
 
ایشان به مشکلاتی از قبیل موانع تصویب قانون امنیت اجتماعی زنان در مقابله با خشونت ، موانع اصلاحیه قانون تابعیت و یا موانع صدور گذرنامه خانم‌هایی که حائز رتبه های علمی یا ورزشی شده‌اند برای حضور در عرصه های جهانی اشاره کرده و از مراکز و پژوهشکده های دینی خواستند که از این گونه موارد حمایت کرده و راهکار ارائه دهند
 
خانم ابتکار در پایان  یکی از مهم ترین مسائل جامعه ما را "عدم گفتگو" عنوان کرده و گفتند " ما در مدارس که اصلا گفتگو نداریم و گفتگو در خانواده ها هم از دو ساعت در ده سال پیش به بیست دقیقه کاهش یافته است در حالی که ما نیازمند گفتگوی اجتماعی-سیاسی هستیم. ما باید با نسل جدیدمان گفتگو کنیم. باید اجازه دهیم نسل جوان پرسش کند، چالش کند. اگر به نسل جوان فرصت انتخاب ندهیم هرگز نمی تواند مثل نسل 57 سوار کشتی انقلاب بشود و تا پای جان با انتخاب آزادانه خویش پای ارزش ها بایستد."
 
در پایان نشست علمی، اساتید و حاضران در جلسه به ایراد نظر پرداخته و سوالاتی را از معاون محترم امور زنان و خانواده رئیس جمهور پرسیدند که به بحث و گفتگوهای سازنده‌ای در خصوص مسائل و مشکلات حوزه زنان انجامید.

در ادامه برخی از دغدغه ها و پیشنهاداتی که توسط اساتید حاضر در جلسه مطرح گردید آمده است:

 

1- نکته ای که باید به آن توجه کرد اینست که با احترام به تفکر هر صاحب نظری باید توجه داشته باشیم که تفکر سنتی ما انقلاب نکرد و نظام را تاسیس نکرد، بلکه پایه انقلاب و نظام تفکر امام است و از جمله در حوزه زنان باید به اندیشه بنیادین امام برگردیم و در این چارچوب و اصول نظریات جدیدی تولید شود.

2- تجربه جمهوری اسلامی نشان داده است همواره تغییراتی که صورت گرفته لزوما مطابق فتاوای همه علما نبوده است بلکه در این نوع مشکلات و مسائل می توان به نظرات فقهای صاحب نظر و مبتکر که احساس می شود فتاوای آنان می تواند پایه قوانین پاسخگو باشد مراجعه کرد. اگر دولت و بطور مشخص معاونت امور حقوق زنان و خانواده بتواند ارتباط بدون حاشیه ای با متن حوزه و صاحب نظران نواندیش برقرار کند می توان زمینه قوانین مد نظر را بهتر فراهم کرد.
 
3- دولت با ارتباط نزدیک تری با مراجع و نهادهایی مثل جامعه الزهرا و سایر حوزه های خواهران می تواند حمایت ها و نظرات آن ها را دریافت نماید. برای تغییر نگاه قم باید ارتباط نزدیک تری میان دولت و بخش های حوزه برقرار باشد. زمانی که دولت بتواند آمار و گزارش های مناسبی از آسیب های اجتماعی و معضلات و مشکلات جاری کشور را به حوزه ها و مراجع گزارش بدهد می تواند تا اندازه زیادی در دیدگاههای علما تاثیر گذار باشد.
 
4- چرا با بانوانی که پشتوانه و سبقه فقهی-کلامی دارند ارتباط برقرار نمی گردد و از آن ها استفاده نمی‌شود؟ پیشنهاد می شود ارتباط وثیق تری با حوزه از جمله حوزه علمیه خواهران و بانوان فرهیخته ای که به سطح اجتهاد رسیده اند برقرار شود تا کمک کار حل مسائل و مشکلات زنان در کشور باشند.
 
5- در خیلی از لوایح و قوانینی که وضع می شوند بحث تعادل بین حوزه زنان و خانواده مورد توجه قرار نمی گیرد که ضروری است نسبت به این مسائل توجه بیشتری شود.:
نظرات بازدیدکنندگان

نظر شما درباره این مطلب

     
جدیدترین

درمان طبیعی و غیرطبیعی مصداق شفای الهی است / حکم رجوع مسلمان به طبیب کافر

راهکارهای هدایتی صحیفه سجادیه برای جهانِ امروز

دغدغه دین و اخلاق در خوانده‌های سال 1390

نقد استاد علیدوست نسبت به ادعاهای دکتر سروش؛ راه شما یک صفر بزرگ و یک رعد و برق بی باران است

چرا جان باختگان کادر پزشکی در مواجهه با کرونا، تقدس«شهید» دارند؟

برخی متدینین تلقی اشتباهی از شفا دارند / شفا جایگزین دارو نیست

قبض و بسط کرونایی فقه؛ آثار فقهی کرونا

بررسی ابعاد اقتصادی فقهی جریمه دیرکرد در نظام بانکی

شر و رابطه آن با انکار خدا در نگاه فلاسفه غربی

پر بازدید

نگاهی به کتاب «خداباوری و دانشمندان غربی معاصر» نوشته دکتر مهدی گلشنی

سکولاریسم و سکولاریزاسیون

مهجوریت قرآن در جاهایی‌که باید شکوفاتر باشد، بیشتر است

تاریخمندی در نصوص دینی

مطهری وضرورت اصلاحات درحوزه فقاهت وروحانیت

انصاف و ادب گفت و گو در قرآن

تکفیرگرایی و داعش از نگاه سلفیان معاصر

پلانتینگا و عقلانیت اعتقاد دینی

فقه سياسي شيعه و نقش دوگانه مصلحت