دوشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۸  
۲۲ جمادی الثانی ۱۴۴۱  
Monday 17 Feb 2020  
۱۳۹۵/۶/۱۵    ۱۸:۵۵     بازدید:۳۲۸       کد مطلب:۱۸۵۰۲          ارسال این مطلب به دیگران

مبانی اندیشه دینی » تازه های اندیشه
انجمن اروپاییِ مطالعات دین و محیط زیست روح الله رمضانی
تاریخچه: در سال ۲۰۰۳، گروهی از پژوهشگران در اروپا تصمیم گرفتند پروژه¬ای مشترک در موضوع «محیط، شهروندی و دین» تدوین کنند. این مجموعه متشکل از ۷۴ پژوهشگر جوان و سرشناس از ۲۴ دانشگاه و مؤسسه از ۱۱ کشور در اروپا و روسیه بود و مدیریت آن را سیگرد برگمن در بندر تروندهایم برعهده داشت.
تاریخچه: در سال 2003، گروهی از پژوهشگران در اروپا تصمیم گرفتند پروژه­ای مشترک در موضوع «محیط، شهروندی و دین» تدوین کنند. این مجموعه متشکل از 74 پژوهشگر جوان و سرشناس از 24 دانشگاه و مؤسسه از 11 کشور در اروپا و روسیه بود و مدیریت آن را سیگرد برگمن در بندر تروندهایم برعهده داشت.

در ژوئن 2005، 24 پژوهشگر از 10 کشور در همایش «دین و محیط زیست در اروپا» از سوم تا پنجم ژوئن 2005 در بندیکت ‌بویرن در آلمان شرکت کردند. این همایش را گروهی هفت نفره از پژوهشگران از نروژ، انگلستان، فنلاند، سوئد، یونان و سوئیس از 24 تا 26 سپتامبر 2004 در ژنو سازماندهی کردند. در اختتامیه­ی این همایش، به منظور بسط همکاریِ پژوهشی در زمینه­های مختلف علمی در موضوع دین، طبیعت، محیط زیست و فرهنگ، پژوهشگران بر آن شدند تا انجمنی در موضوع مطالعات دین و محیط زیست بنا نهند. کارگروه اجرایی کارش را در سال 2005 آغاز نمود و دو همایش بین‌المللی در سال 2007 برگزار کرد.

هدف: انجمن اروپاییِ مطالعات دین و محیط‌ زیست می‌خواهد پژوهش­ انتقادی درباره‌ی روابط بین انسان­ها و فرهنگ­ها و محیط زیست و باورها و فعالیت‌های دینیِ متنوع را ارتقا دهد. علاقه به پژوهش درباب نسبت میان سبک‌های زیست پایا (sustainable) و سنت‌ها و فعالیت‌های مذهبی، که هرچه بیشتر میان‌فرهنگی و میان‌محلی می‌شوند، و معنویت‌های زیست‌محیطی بطور فزاینده‌ای زیاد می‌شود.

هدف از این انجمن این بوده که زمینه‌ای برای مباحثات میان‌رشته­ای درباره‌ی روابط انسان‌ها و محیط زیست و مناسبات دین/طبعیت/فرهنگ فراهم آوریم. چنان مباحثاتی هم مسائل اخلاقی و هم باورها و ارزش‌ها در سبک زندگی غیرمذهبی را در بر می­گیرد. این انجمن «خانه» و «فضای بازی»‌ فراهم می‌کند برای پژوهشگرانی که به نسبت‌های میان امور دینی و امور زیست‌محیطی در بافت­های متعدد جغرافیایی، فرهنگی، سیاسی و تاریخی علاقه دارند. با این حال، این انجمن به بحث‌ها و مسائل مربوط به اروپا و پژوهشگران سکولار اروپایی محدود نمی‌شود، بلکه شبکه‌ای است که پژوهشگران در سراسر اروپا و دیگر قاره­ها را به مطالعه­ی دین، فرهنگ و محیط زیست تشویق ‌می‌کند. از این رو، پژوهشگران در هر گروه پژوهشی از اروپا و یا هر منطقه­ی دیگری برای ثبت‌نام در این انجمن فراخوانده می‌شوند.


تارنما: http://www.hf.nunu.no/relnateur

:
نظرات بازدیدکنندگان

نظر شما درباره این مطلب

     
جدیدترین

انسان معمولی بهترین سیاست‌گذار است نه انسان خیلی مهذب

در باب فلسفه و فلسفیدن حوزویان

نظریه ای که سنگ ‏بنای نظام جمهوری اسلامی شد

درس جاودانه فاطمه در برابر استبداد دینی

موظفیم حقوق شهروندی را برای همه طیف‌ها محترم شماریم

ظلم و ریاکاری برخی از مسلمانان را به حساب اسلام نگذارید/ در مقابل زورگویان بایستید و آنان را رسوا کنید

عسرت حضرت زهرا مبنای سیاست عمومی برای گرفتارکردن مردم نبود/ سادگی زندگی فاطمه در جهت عدالت و مساوات بود

جلسه نقد و بررسی «یهودیت از لابه‌لای متون» برگزار شد

تاریخ اندیشه سیاسی در اسلام منتشر شد

اقتدار دین در پالایش جامعه از انحرافات اجتماعی

پر بازدید

نگاهی به کتاب «خداباوری و دانشمندان غربی معاصر» نوشته دکتر مهدی گلشنی

سکولاریسم و سکولاریزاسیون

مهجوریت قرآن در جاهایی‌که باید شکوفاتر باشد، بیشتر است

مطهری وضرورت اصلاحات درحوزه فقاهت وروحانیت

تاریخمندی در نصوص دینی

انصاف و ادب گفت و گو در قرآن

تکفیرگرایی و داعش از نگاه سلفیان معاصر

پلانتینگا و عقلانیت اعتقاد دینی

فقه سياسي شيعه و نقش دوگانه مصلحت