دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰  | 
۵ شوال ۱۴۴۲  | 
Monday 17 May 2021  | 

یادداشت

محمود شفیعی
حکومت های مدنی در جهان اسلام و افشای گنج های معارف سیاسی و اجتماعی

زایش معرفت سیاسی برتر و ستودنی در جهان اسلام فقط در زمانه وجود حکومتهای مدنی رخ داده است. بی دولتی و دولت اقتدار گرا هر دو مانعی بزرگ برای بروز و بسط معارف سیاسی ناب و انسانی در جهان اسلام بوده اند. 

سیدعلی میرموسوی
تأملي بر وجوه ارتباط اخلاق و سياست

رابطه اخلاق و سياست از موضوعاتی¬است که همواره مورد توجه انديشمندان سياسی بوده و از زوايای گوناگونی به آن پرداخته‌اند.

محمد سروش محلاتی
ارزش انسان، ملتقای فقه و اخلاق

این بحث توسط استاد محمد سروش محلاتی در تاریخ 14/9/98 در نشست رونمائی از اولین شمارة مجله حیات معنوی ایراد گردید و پس از بازنگری از سوی استاد، تقدیم علاقمندان می‌شود.

تازه های اندیشه

" وحی در اندیشه سیاسی ایران معاصر"

در ادامه سلسله جلسات گروههای علمی پژوهشکده اندیشه دینی معاصر، دومین جلسه گروه علمی دین و دولت پژوهشکده اندیشه دینی معاصر در سال جدید با موضوع "وحی در اندیشه سیاسی ایران معاصر" و با ارائه حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر احمد رضا‌‌ یزدانی مقدم شامگاه 22 اردیبهشت 1400 بصورت مجازی تشکیل شد.

امام خمینی (س) نظرشان این است که نظر کارشناسی همیشه حجت است

حوزه علمیه ما به این موضوع توجه نکرد/ به دلیل مشکلات در روابط بین الملل، تعامل علمی به حداقل خودش کاهش پیدا کرده است/ در جامعه دینی «علم نماها» می تواند بر علم برتری پیدا کنند

مطهری و تاریخیت

عنوان بحث بنده »مطهری و تاریخیت« است و من سعی می‌کنم به صورت کوتاه، نوع مواجهه‌ای که استاد مطهری با مسئله تاریخیت داشت را توضیح بدهم.

گفتگو

سید صادق حقیقت
منزلت اخلاق در دکترین سیاسی جمهوری اسلامی ایران

آنچه می‌خوانید گفتگوی شماره سوم مجله حیات معنوی با دکتر سیدصادق حقیقت با موضوع « منزلت اخلاق در دکترین سیاسی جمهوری اسلامی» است که در بهار 99 منتشر شده است

محمد مهدی مجاهدی
خشونت در دین و سیاست

مایه افتخار من است که در این جمع حاضر باشم و البته مایه شرمساری است که سخن بگویم و کمتر استفاده بکنم

داوود فیرحی
برای فهم سیره باید موانع کلامی و ایدئولوژیک را کنار گذاشت

به منظور بررسی نحوه صحیح سیره‌پژوهی و فهم دقیق متون تاریخی مرتبط با ائمه(ع) و همچنین شیوه روش‌مند تطبیق‌دهی شرایط آنها با شرایط روز با وی به گفت‌وگو نشستیم.

مقاله

سیدضیا مرتضوی
به‌کارگیری قضات غیر جامع شرایط و دامنه اختیارات آنان

یکی از چالش‌های فقهی که از گذشته مورد توجه و اختلاف‌نظر فقها بوده است، عهده‌داری قضاوت از سوی قاضی غیر واجد شرایط قضا در فرض نیاز و مصلحت است. ازیک‌سو قضاوت شرعی دارای شرایطی است و نیاز به نصب دارد و از سوی دیگر با فرض فقدان قاضی واجد شرایط، نظام اجتماعی به ‌دلیل عدم‌رسیدگی به خصومات و عدم‌ضمانت اجرایی احکام و حقوق، دچار اختلال و هرج‌ومرج می‌شود. در این مقاله با بررسی سخن فقهایی چند و ادله موجود، ازیک‌سو بر اصل جواز قضاوت قاضی غیرواجدشرایطی مانند اجتهاد و عدالت شرعی که قوام اصل قضا وابسته به آن نیست، و از سوی دیگر بر محدودبودن قلمرو اختیارات این دسته از قضات به فصل خصومات و نیز قضاوت و اجرای آن دسته از تعزیرات بازدارنده‌ای که قوام نظم و نظام اجتماعی وابسته به آن است، استدلال شده است؛ آن هم با نصب یا اذن یا وکالت از سوی فقیه جامع شرایط. این نگاه نو در راستای وجوب حفظ نظام و لزوم پرهیز از هرج‌ومرج و به‌عنوان نیاز اجتماعی است؛ نیازی که با راه‌حل‌های موردی و جزئی که گاه برخی فقها مطرح کرده‌اند و در مدیریت‌های کلان جامعه جایی ندارد؛ چنان‌که از همین منظر محدود به تعزیرات بازدارنده‌ یادشده گشته است.

داوود فیرحی
فرد و دولت در فرهنگ سياسى اسلام

فرهنگ سياسىٰ سلسله‏اى از عقايد، سمبلها و ارزشهاست که وضعيتى را که «عمل سياسى‏» در قالب آن رخ مى‏دهد، تعريف مى‏کند

سید صادق حقیقت
نظریه همروی و نواندیشی دینی

نظریه همروی که فقه سیاسی را معتبر می داند و سکولار نیست، در ذیل گفتمان نواندیشی دینی (و نه روشنفکری دینی) قرار می گیرد
»
«