شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۸  | 
۲۲ ذیحجه ۱۴۴۰  | 
Saturday 24 Aug 2019  | 

یادداشت

داوود فیرحی
دولت "دو سر" و مصائب آن

سریال گاندو را تماشا نکرده بودم و با توجه به برخی حواشی که داشت، دو قسمت آخر آن را دیدم. بخش پایانی گاندو، از دیدگاه دولت پژوهی، جای تأمل بسیار دارد و برخی "مصائب یک دولت دوسر" را برملا می کند.

محمد سروش محلاتی
تابویِ بازگشت مردم

اگر مردم از پاره ای مسائل دینی برگردند و از آرمانهای خود روی گردان شوند ، چه باید کرد؟

حسین سلیمانی
یهودیان در خیمه ایرانیان

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه امریکا، همنوا با نتانیاهو، نخست‌وزیر دولت اسرائیل، در اظهار نظری که از او تعجب‌برانگیز نیست، به دشمنی تاریخی ایرانیان با قوم یهود و اهتمام ایرانیان به نابودی یهودیان پرداخته است

تازه های اندیشه

غرب‌ستیزی، تعقل شفاف را از ما گرفته است

غرب‌ستیزی چنان در افکار ما نفوذ کرده که ما همه چیز را در سایه این روحیه درک می کنیم.

در تاریخ انقلاب اسلامی، هیچگاه در تنگنای ذلت یا شهادت نبوده ایم!

ما به شکل دل‌بخواهانه نمی‌توانیم دست کنیم در انبان تاریخ، هر چه می‌خواهیم درآوریم. اگر می‌خواهیم بجنگیم، یک مدل تاریخی استفاده کنیم و بگوییم تاریخ اسلام گفته باید بجنگیم. اگر می‌خواهیم صلح کنیم، مدل دیگری دیگر پیدا کنیم و بگوییم باید صلح کنیم.

کرسي ترويجي «مسئولیت های دولت مردم سالار در باره مشارکت سیاسی مردم از منظر قرآن»

حکومت به مثابه امر جامعه شناختی پدیده ای ارتباطی است که از ارتباط فرمانروایان و فرمانبرداران تشکیل شده است. از منظر دینی دو طرف این رابطه دارای حقوق و تکالیفِ مشخصی هستند. تاکنون حقوق فرمانروایان و تکالیف مردم بیش از حد مورد توجه قرار گرفته است. 

گفتگو

محمدتقی فاضل میبدی
روحانیون هم باید بازنشسته شوند

اگر قانون منع بکارگیری بازنشستگان خوب است، چرا درباره آن دسته از ائمه جمعه که حداقل یکی دو دهه از سن بازنشستگی عبور کرده‌اند،‌ اجرا نمی‌شود؟

سید صادق حقیقت
دوگین، پوتین و محافظه کاران

گفتگوی سیدصادق حقیقت با الکساندر دوگین

داوود فیرحی
شريعتي؛ متفکر دوران گذار در گفتگو با دکتر فیرحی

سال‌ها از درگذشت علي شريعتي مي‌گذرد. هر سال به بهانه درگذشت او بسياري دست به ‌قلم مي‌شوند و مي‌نويسند. سمينارها برگزار مي‌شوند و مطبوعات پرونده و گزارش آماده مي‌کنند. در اين سال‌ها به فراخور نيازهاي زمانه، وجهي از شريعتي مورد توجه قرار گرفته است

مقاله

احمد رضا یزدانی مقدم
ارتباط نظریه با فلسفه سیاسی

در اینجا می‌گوییم فلسفه سیاسی آن است که در متون فلسفه سیاسی موجود است. فارابی در فصول منتزعة در ابتدا شروع کرده و می‌گوید من مطالبی که از فیلسوفان سیاسی یونان درباره اداره جامعه به من رسیده است، را بیان می‌کنم

محمدتقی فاضل میبدی
نگاهی به سيره صلح‌جويانه پيامبر (ص)

در اين روزگاري که از هرسو دست به دست هم داده‌اند تا اسلام را يک دين انسان‌ستيز و خشن وخونبار معرفي کنند و در اين ميان گروههاي تکفيري و در رأس آنان «داعش» و «القاعده» و «طالبان» به نام دين در کشتار آدميان، پيشتاز اين بدنامي گشته‌اند، سزامند است تا عالمان دين واسلام‌شناسان متعهد مروري دوباره درباره سيره پيامبر اسلام(ص)براي نسل امروز داشته باشند وتاريخ وسيره وسنت را با نگاهي نو وعقلاني بازخواني کنند.

محسن آرمین
نظریه رؤیاهای رسولانه و مسئله اعتبار و معنای متن

روایت پیامبر از رؤیاهای خویش که می‌پذیریم روایت‌های صادقانه‌‌ای است
»
«