دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹  | 
۱۰ صفر ۱۴۴۲  | 
Monday 28 Sep 2020  | 

یادداشت

سید ابوالفضل موسویان
پیامدهای جدایی مردم از حکومت در کلمات امیر المومنین (ع)

آنچه می‌خوانید متن سخنان حجت‌الاسلام والمسمین سید ابوالفضل موسویان، در نشست مجازی پژوهشکده اندیشه دینی معاصر با موضوع «پیامدهای جدایی مردم از حکومت در کلمات امیرالمومنین (ع)» است که در تاریخ اول مرداد 1399 برگزار شده است.

حسن پویا
رابطه حقوق و سلامت جامعه با تکیه بر نهج‌البلاغه

آنچه می‌خوانید سخنان حجت‌الاسلام والمسلمین حسن پویا در نشست علمی مجازی پژوهشکده اندیشه دینی معاصربا عنوان «رابطه حقوق و سلامت جامعه با تکیه بر نهج‌البلاغه» است که در تاریخ 15 مرداد 1399 برگزار شده است.

حسین سلیمانی
بازخوانی نظام کیفری شرعی در پرتو قاعده درء

آن‌چه پیش‌رو دارید سخنان دکتر حسین سلیمانی در نشست علمی با عنوان «بازخوانی نظام کیفری شرعی در پرتو قاعده درء» است که در تاریخ هشتم مردادماه 1399 در پژوهشکده اندیشه دینی معاصر ایراد شده است.

تازه های اندیشه

سلوک علمی آیت الله العظمی صانعی

آیت الله صانعی در استنباط های فقهی به حاکمیت عقلانیت جمعی باور داشت

حق انتقاد دینی از منظر قرآن و سنت

آنچه می‌خوانید سخنان حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمدحسن موحدی ساوجی با موضوع «حق انتقاد دینی از منظر قرآن و سنت» در نشست علمی پژوهشکده اندیشه دینی معاصر است که در تاریخ پنجم شهریورماه 1399 برگزار شده است.

تحلیلی از ماهیت حکومت از منظر دینی(2)

آنچه می‌خوانید جلسه دوم سخنان حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر محمود شفیعی است که در نشست علمی پژوهشکده اندیشه دینی معاصر با موضوع «تحلیلی از ماهیت حکومت از منظر دینی» در تاریخ 29 مرداد 1399 برگزار شده است.

گفتگو

محمدعلی مهدوی‌راد
مهم ترین اصل برای رهایی جامعه از جهل

در جامعه ای که جاهلان تکریم شوند، رشدی نیست/ جهل انسان ها را مستکبر می کند

رضا بابایی
گفت‌وگوی منتشر نشده با رضا بابایی درباره حکومت و اندیشه سیاسی

این گفت‌وگو را به مناسبت چهلمین روز درگذشت این متفکر نواندیش و نویسنده دینی منتشر می‌کنیم

کاظم قاضی زاده
عالمان بصیر باید با جریان خرافه مقابله کنند/ عالمان حوزوی پذیرفته‌اند نباید در تقابل با علوم طبیعی قرار بگیرند

داعیه‌داران طب اسلامی نماینده تفکر حوزوی نیستند/ تریبون‌های رسمی از جریان خرافه گرفته شود/ وظیفه اول عالمان دین پاسداشت دین است بعد موضع‌گیری‌های سیاسی/ کرونا معنویت در برابر مدرنیته را تقویت کرد

مقاله

علی الله بداشتی
علمای حوزوی و دانشگاهی «اخلاق در حوزه عمومی» را جدی بگیرند

آنچه می‌خوانید گزارشی از سخنرانی استاد علی‌الله بداشتی عضو گروه حقوق بشر پژوهشکده اندیشه دینی معاصر است که در تاریخ 25 تیرماه 1399 با موضوع «ضرورت بحث از اخلاق اجتماعی اسلام» بصورت مجازی از طریق صفحه اینستاگرامی این مرکز برگزار شده است.

رسول جعفریان
شکل گیری مذهب شیعی و عثمانی و ادامه آن با روی کار آمدن دولت عباسی

متن حاضر، بیشتر یک یادداشت درسی و کلاسی است که به مناسبت شرحی در باره شکل گیری فرقه های اسلامی ارائه شده است. یک بخش کلیت شکل گیری دو جریان شیعی و عثمانی و ادامه گزارش زندگی حریز بن عثمان رحبی حمصی است که از محدثان عثمانی مذهب است که پس از آمدن دولت عباسی، به تدریج و آرامی تغییر مواضع داده اما اساسا و همچنان عثمانی باقی مانده است.

سید صادق حقیقت
کرونا و سیاست: دنیا از جهانی شدن آمریکایی عبور می کند

کروناویروس، یا ویروس تاجدار، حداقل خود را به هفت شکل از جمله سارس و کووید 19 نشان داده است. ارتقای این ویروس از مرز اپیدمیک (همه گیری) به حد پاندمیک (عالم گیری) سبب شده به موضوعی جهانی تبدیل شود.
»
«