چهارشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۰  | 
۱۸ ذیحجه ۱۴۴۲  | 
Wednesday 28 Jul 2021  | 

یادداشت

ولی محمد احمدوند
تلخیص و معرفی کتاب "امکان سنجی انتخابات در نظام اسلامی" اثرحجت السلام محمد سروش محلاتی

"امکان‌سنجی انتخابات در نظام اسلامی" یکی از کتاب‌های انگشت‌شماری است که با ادبیاتی فقهی دربارة انتخابات در جمهوری اسلامی نگاشته شده است. این پژوهش را انتشارات سرای اهل قلم در سال 1393 چاپ کرد و به سبب استقبال خوانندگان تا کنون چند بار تجدید چاپ شده است

علی باقری فر
گزارش تفصیلی از مدخل "اخلاق انتخابات" در دانشنامه اخلاق کاربردی

دانشنامة اخلاق کاربردی مجموعه‌ای چهار جلدی است که به همّت آقای دکتر احمد حسین شریفی و همکاران تهیه و در سال 1396 از سوی انتشارات مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی -قدس سره الشریف- به چاپ رسیده است. فصل نهم از جلد چهارم این دانشنامه با عنوان «اخلاق انتخابات» محصول تحقیقات جناب حجت‌الاسلام دکتر محمدتقی اسلامی، عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی است. نویسنده در این مدخل که محصول تحقیقات فراوان در حوزة اخلاق انتخابات است، تلاش دارد آسیب‌ها و رذایل اخلاقی ناظر به انتخابات را در پنج حیطه (مجریان، ناظران، رسانه‌ها و شخصیت‌ها و نهادهای فرهنگی، داوطلبان و نامزدها و هواداران و حیطة انتخاب‌کنندگان) به‌طور مشخص و شفاف بیان کند. وی در ادامه با استناد به منابع و متون دینی، چهارده اصل اخلاقی حاکم بر انتخابات و هم‌چنین آیین‌نامه‌های رفتاری حاکم بر انتخابات را به تفصیل بیان کرده است. 

محمود شفیعی
حکومت های مدنی در جهان اسلام و افشای گنج های معارف سیاسی و اجتماعی

زایش معرفت سیاسی برتر و ستودنی در جهان اسلام فقط در زمانه وجود حکومتهای مدنی رخ داده است. بی دولتی و دولت اقتدار گرا هر دو مانعی بزرگ برای بروز و بسط معارف سیاسی ناب و انسانی در جهان اسلام بوده اند. 

تازه های اندیشه

امیرالمومنین (ع) و رویا رویی با چالش ورشکستگی در سرمایه اجتماعی (بخش دوم)

اگر قرار است این مردم با پا گذاشتن روی موازین شرعی، با خشونت به خرج دادن، و با دست بردن به شمشیر و استبداد اصلاح شوند، خدا اصلاح‌شان نکند، من چنین اصلاحی را نمی‌خواهم.

امیرالمومنین (ع) و رویا رویی با چالش ورشکستگی در سرمایه اجتماعی (بخش اول)

امیرالمؤمنین وقتی به حکومت رسیدند، دوره خلفا به‌ویژه در دوره عثمان، جامعه را از نظر سرمایه‌های اخلاقی و اجتماعی دچار ورشکستگی و بحران کرده بود

نهج البلاغه کتاب تراز شیعه

نهج‌البلاغه را باید در میان همه کتاب‌های حدیثی، ممتازترین و برجسته‌ترین آنها تلقی کرد و آن را کتاب تراز نامید. چرا؟

گفتگو

سید ابوالفضل موسویان
حقوق اقلیت ها در اسلام

اسلام احترام خاصي برای اقلیت‌ها قائل است.

سید صادق حقیقت
منزلت اخلاق در دکترین سیاسی جمهوری اسلامی ایران

آنچه می‌خوانید گفتگوی شماره سوم مجله حیات معنوی با دکتر سیدصادق حقیقت با موضوع « منزلت اخلاق در دکترین سیاسی جمهوری اسلامی» است که در بهار 99 منتشر شده است

محمد مهدی مجاهدی
خشونت در دین و سیاست

مایه افتخار من است که در این جمع حاضر باشم و البته مایه شرمساری است که سخن بگویم و کمتر استفاده بکنم

مقاله

کاظم قاضی زاده
مسئولیت های اجرایی زنان از منظر فقه

تصدی مشاغل و مناصب بجز رهبری ، برای زنان منع شرعی ندارد.

سید صادق حقیقت
سلفی گری در مقابل نواندیشی دینی

سلفی‌گری در دو دهه اخیر به گروه‌ها و گرایشات زیادی تقسیم شده است؛ به شکلی که نمی‌توان زمینه‌های سیاسی و اجتماعی را در این بین نادیده انگاشت. بدین جهت، همروی متن‌گرایی و زمینه‌گرایی می‌تواند تبار سلفی‌گری و نقش آن در سیاست بین‌الملل در زمان حاضر را تحلیل کند. در حالی که سلفی‌گری آرمان بازگشت به سنت سلف صالح را در سر می‌پروراند، نواندیشی دینی در صدد است قرائتی از دین به دست دهد که حتی‌المقدور با مقتضیات عقل بشری، تجدد و حقوق بشر سازگاری بیشتری داشته باشد. سلفی‌گری در افسام مختلف خود از دو جهت در مقابل نواندیشی دینی قرار می‌گیرد: میزان التزام به مقتضیات عقل (گرایی) و میزان برتافتن شاخصهای تجدد. به نظر می‌رسد آینده (دور) به نفع گفتمان نواندیشی دینی، و به ضرر سلفی‌گری رقم بخورد.

محسن آرمین
اخلاق انتخاباتی و انتخابات اخلاقی

در این نوشتار ابتدا به بررسی دو مقوله اخلاق انتخاباتی و انتخابات اخلاقی و جایگاه آن‌ها در فلسفه سیاسی و علم اخلاق پرداخته شده است. نویسنده با تأکید بر تقدم و اولویت انتخابات اخلاقی بر اخلاق انتخاباتی به بررسی موانع برگزاری انتخابات اخلاقی در ایران و راه‌های رفع آن می‌پردازد.
»
«